statystyki

Podatnik mieszkający na stałe za granicą musi znać ordynację podatkową

autor: Mariusz Szulc14.08.2014, 06:38; Aktualizacja: 14.08.2014, 09:11

Podatnicy mieszkający na stałe poza Polską powinni składać pisma procesowe w placówce konsularnej albo odpowiednio wcześnie wysyłać je lokalną pocztą – wynika z wyroku WSA w Gliwicach.

Sąd przypomniał, że jeśli podatnik przekroczy termin (np. do wniesienia odwołania), to będzie to potraktowane jako jego niedbalstwo. I nie ma co liczyć na jego przywrócenie.

Chodziło o emigranta mieszkającego na stałe w USA. W czerwcu 2007 r. sprzedał on w Polsce spółdzielcze prawo do lokalu. Pięć lat później, 3 listopada 2012 r. została mu doręczona decyzja, z której wynikało, że powinien on zapłacić PIT od uzyskanego przychodu. Podatnik wysłał lokalną pocztą odwołanie. Uczynił to 12 listopada 2012 r. Poczta Polska otrzymała je dopiero 21 listopada. W związku z tym dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdził, że został przekroczony termin do złożenia odwołania.

Podatnik, gdy tylko dostał to postanowienie, natychmiast złożył wniosek o przywrócenie terminu. Argumentował, że odwołanie przesłał pocztą, zgodnie z pouczeniem na decyzji. Dopiero z otrzymanego w lutym 2013 r. postanowienia dowiedział się, że powinien był złożyć odwołanie w polskim urzędzie konsularnym albo odpowiednio wcześnie je wysłać – tak aby Poczta Polska otrzymała je przed upływem terminu. Podatnik zarzucał organom podatkowym, że nie został o tym prawidłowo pouczony.

Dyrektor izby skarbowej odmówił mu jednak przywrócenia terminu. Podkreślił, że podatnik musiałby uprawdopodobnić, że przekroczył termin nie z własnej winy. Byłoby to możliwe, gdyby zadziałała siła wyższa lub z przyczyn losowych (np. poważny wypadek samochodowy, pobyt w szpitalu).


Pozostało 42% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • Stan z USA(2014-08-15 07:53) Zgłoś naruszenie 00

  Jak dlugo moj Polski Narod bedzie sie godzil,aby Polska sterowali zlodzieje,bandyci POlszewickich przestepcow ?
  Przeciez tylko znikoma czesc podatkow,oplat idzie do skarbu panstwa,reszte POlszewickie przestepcze sitwy rozkradaja do wlasnych rajow POdatkowych.Ludzie obalcie wreszcie ten antynarodowy rzad przestepcow z siedziba na Wiejskiej I w Palcu z agentura WSI.
  To nie jest Polski rzad ale antynarodowy rzad przestepcow.

  Odpowiedz
 • Kuba(2014-08-15 10:24) Zgłoś naruszenie 00

  a mialo byc lepiej niz za Komuny!! hahhahahha

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2014-08-14 17:56) Zgłoś naruszenie 00

  ... i jeszcze nazwiska wszystkich przełożonych - tzw ministrów finansów , okradających podatników od 1989 r.
  Na wszelki wypadek , ma się rozumieć .

  Odpowiedz
 • wladeczek(2014-08-15 11:48) Zgłoś naruszenie 00

  jesli chcesz cos w polsce sprzedac i wyjechac polecam rosje tam fiskus czyli ludzie Tuska od characzu moga nas w dupe pocalowac i tylko tyle,rosja to najbardziej liberalny kraj w europie

  Odpowiedz
 • Dawid(2014-08-15 23:08) Zgłoś naruszenie 00

  Pewnie się czepiam, ale do konsulatu w moim kraju trzeba się zapisać z miesięcznym wyprzedzeniem, a i to nie zawsze się udaje. Wysłać do konsulatu tutejszym poleconym? Ale jak udowodnić kiedy dotarł.?
  Czy ktoś ma jakiś pomysł?

  Odpowiedz
 • sumito(2014-08-17 20:06) Zgłoś naruszenie 00

  Przecież PO została stworzona po to żeby zniszczyć prawdziwych polaków. ponieważ sa w niej nie polacy

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane