Opublikowane zostały rozporządzenia, które dają spółkom, spółdzielniom mieszkaniowym i innym podmiotom więcej czasu na sporządzenie i podpisanie sprawozdania finansowego oraz rozliczenie się z podatku za 2020 r. na formularzach CIT-8 i CIT-8AB
Jest jednak problem, co z terminem na sporządzenie sprawozdania działalności.
Przedsiębiorcy z niecierpliwością czekali na oba rozporządzenia, bo
Ministerstwo Finansów zapowiadało je już wcześniej, ale długo nie było podpisu ministra i publikacji z Dzienniku Ustaw.
Jedno rozporządzenie – z 26 marca br., dotyczące sprawozdań finansowych, zostało opublikowane w Dz.U. pod poz. 572. Drugie – z 25 marca br., dotyczące rozliczeń z
CIT za 2020 r., zostało opublikowane pod poz. 571.
Tym samym przedłużone zostały terminy sprawozdawcze dla:
- jednostek sektora prywatnego oraz organizacji non profit – o trzy miesiące,
- jednostek sektora finansów publicznych – o miesiąc.
Przesunięcie ma zastosowanie do obowiązków sprawozdawczych dotyczących roku obrotowego kończącego się po 29 września 2020 r., jednak nie później niż 30 kwietnia 2021 r., jeżeli termin wykonania tych obowiązków nie upłynął przed 31 marca 2021 r.
Przedłużenie terminów dotyczy sporządzenia i podpisania sprawozdania finansowego oraz jego zatwierdzenia oraz innych obowiązków, związanych w szczególności z inwentaryzacją, sporządzenia zestawienia obrotów i sald.
Sprawozdanie z działalności
Powstały natomiast wątpliwości co ze sprawozdaniem z działalności. Sporządza je zarząd spółek kapitałowych, komandytowo-akcyjnych, towarzystw
ubezpieczeń wzajemnych, towarzystw reasekuracji wzajemnej, spółdzielni i przedsiębiorstw państwowych. Nie jest ono częścią sprawozdania finansowego, ale jego uzupełnieniem.
W ubiegłym roku, gdy z powodu pandemii minister finansów wydał po raz pierwszy rozporządzenie dotyczące przesunięcia terminów sprawozdawczych – za 2019 r. (chodzi o rozporządzenie z 31 marca 2020 r., Dz.U. poz. 570) w par. 3 ust. 4 wprost napisano, że zmiana dotyczy terminów określonych w art. 52 ust. 3 ustawy o
rachunkowości. Przepis ten odnosi się bezpośrednio do sprawozdania z działalności.
Co więcej, również w par. 3 ust. 5 rozporządzenia wprost wskazano, że przesunięcie terminu dotyczy też sprawozdań z działalności i sprawozdań z działalności grup kapitałowych.
Analogicznych
przepisów nie ma w opublikowanej właśnie nowelizacji tego rozporządzenia, odnoszącej się do sprawozdań za 2020 r.
Zdaniem biegłej rewident Agnieszki Baklarz nie oznacza to, że tegoroczne przesunięcie nie dotyczy terminu na sporządzenie sprawozdania z działalności. W jej ocenie wystarczające jest, że minister przesunął termin określony w art. 52 ust. 1 ustawy o rachunkowości.
– Do terminu sporządzenia sprawozdania z działalności określonego w art. 52 ust. 3 pkt 1 stosuje się odpowiednio art. 52 ust. 1 – wskazuje ekspertka.
W efekcie – jej zdaniem – przesunięcie, o którym mowa w art. 52 ust. 1 (wskazanym wprost w nowelizacji rozporządzenia), dotyczy również przesunięcia terminu sporządzenia sprawozdania z działalności.
Nowe terminy związane ze sprawozdaniami finansowymi spółek za 2020 r.
Jaki obowiązek
|
Standardowy termin
|
Przesunięty termin
|
Sporządzenie sprawozdania finansowego i jego podpisanie
|
do 31 marca 2021 r.
|
do 30 czerwca 2021 r.
|
Zatwierdzenie sprawozdania przez odpowiedni organ (np. zwyczajne zgromadzenie wspólników w spółce z o.o.)
|
do 30 czerwca 2021 r.
|
do 30 września 2021 r.
|
Publikacja sprawozdania w Krajowym Rejestrze Sądowym
|
do 15 lipca (w ciągu 15 dni od zatwierdzania sprawozdania)
|
do 15 października (w ciągu 15 dni od zatwierdzania sprawozdania)
|
Spółdzielnie mieszkaniowe i nie tylko
Minister finansów przedłużył też termin zatwierdzenia sprawozdań finansowych w spółdzielniach mieszkaniowych – do sześciu tygodni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.
Przesunięcie dotyczy zatwierdzania sprawozdań w niektórych innych jednostkach wskazanych w rozporządzeniu, w których:
- liczba członków organów zatwierdzających jest większa niż dopuszczalna w ograniczeniach epidemicznych, oraz
- brak jest możliwości podejmowania uchwał przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.
Dla tych jednostek termin zatwierdzenia sprawozdania został przedłużony do sześciu tygodni od dnia ustania którejkolwiek z tych dwóch przesłanek.
Z drugiego rozporządzenia wynika, że zeznanie CIT-8 i CIT-8AB za 2020 r. można złożyć do 30 czerwca 2021 r. W tym terminie należy też zapłacić podatek za ub.r. Zmiana dotyczy podmiotów, których rok podatkowy kończy się w okresie od 1 grudnia 2020 r. do 28 lutego 2021 r.
Są nią objęci również wszyscy podatnicy ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych, których pierwszy rok opodatkowania ryczałtem rozpoczyna się w okresie od 1 stycznia 2021 r. do 1 marca 2021 r. Oni bowiem w zeznaniu za 2020 r. muszą wykazać przychody i koszty z przekształcenia na podstawie art. 7aa ust. 1 ustawy o CIT.
Analogiczne zmiany dotyczące przesunięcia terminu na złożenie CIT-8 i CIT-8AB oraz na wpłatę podatku za 2020 r. zawiera ustawa z 30 marca 2021 r. o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Wczoraj Sejm rozpatrzył wprowadzone do niej poprawki Senatu.