Nie ma przepisu, który nie pozwalałby ujmować w podatkowych kosztach wydatków na dwa leasingowane samochody, jeżeli oba są potrzebne w działalności gospodarczej – potwierdził dyrektor KIS.

Z pytaniem w tej sprawie zwrócił się lekarz, który w pracy musi korzystać z samochodu. Aktualnie posiada jeden, który użytkuje w ramach leasingu operacyjnego, ale planuje wyleasingować drugie auto, również osobowe (i również w ramach leasingu operacyjnego).
Spytał, czy w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej może ujmować w kosztach uzyskania przychodu wydatki na dwa samochody. Oba auta zamierzał wykorzystywać na użytek mieszany (firmowo-prywatny), więc planował odliczać od przychodu opłaty leasingowe – w proporcji do limitu 150 tys. zł (wartość samochodu przekraczałaby 150 tys. zł) oraz opłaty eksploatacyjne – w wysokości 75 proc. poniesionych wydatków.
Podkreślił, że specyfika prowadzonej przez niego działalności uzasadnia używanie dwóch samochodów, bo w razie awarii jednego auta musi mieć on czym dojechać na dyżur lekarski w innym mieście. Wydatki na drugi samochód będą więc zabezpieczeniem źródła przychodów – przekonywał lekarz.
Zgodził się z nim dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Wyjaśnił, że przepisy ustawy o PIT nie ograniczają możliwości wykorzystywania na potrzeby działalności gospodarczej różnych środków transportu (w tym także samochodów osobowych) ani też liczby posiadanych środków transportu. Warunkiem uznania tych wydatków za koszt uzyskania przychodu jest natomiast wykorzystywanie pojazdu na potrzeby i w ramach prowadzonej działalności gospodarczej – podkreślił organ.
Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 9 marca 2021 r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.982.2020.2.MGR