statystyki

Darowany weksel bez podatku dochodowego

autor: Mariusz Szulc25.07.2014, 07:40; Aktualizacja: 25.07.2014, 08:39

Podatnik, którzy otrzyma w darowiźnie papier wartościowy, na podstawie którego może w określonym terminie żądać spłaty wierzytelności, nie zapłaci podatku od dochodu z jego realizacji – wyjaśnił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

Sąd uznał, że przedmiotem darowizny jest prawo majątkowe pozwalające podatnikowi żądać spłaty całej sumy wekslowej. Nie można więc opodatkować dyskonta – jak chciała izba skarbowa.

Chodziło o podatnika, który spytał izbę skarbową o konsekwencje otrzymania weksla od rodziców. Chciał też wiedzieć, czy później, przedstawiając weksel do wykupu, będzie musiał zapłacić podatek dochodowy.

Uważał, że skoro nabycie weksla podlega ustawie o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 93, poz. 768 ze zm.), to nie będzie już musiał potem płacić podatku dochodowego. Powołał się na art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, z którego wynika, że jej przepisów nie stosuje się do przychodów objętych podatkiem od spadków i darowizn.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane