statystyki

Darowany weksel bez podatku dochodowego

autor: Mariusz Szulc25.07.2014, 07:40; Aktualizacja: 25.07.2014, 08:39

Podatnik, którzy otrzyma w darowiźnie papier wartościowy, na podstawie którego może w określonym terminie żądać spłaty wierzytelności, nie zapłaci podatku od dochodu z jego realizacji – wyjaśnił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

Sąd uznał, że przedmiotem darowizny jest prawo majątkowe pozwalające podatnikowi żądać spłaty całej sumy wekslowej. Nie można więc opodatkować dyskonta – jak chciała izba skarbowa.

Chodziło o podatnika, który spytał izbę skarbową o konsekwencje otrzymania weksla od rodziców. Chciał też wiedzieć, czy później, przedstawiając weksel do wykupu, będzie musiał zapłacić podatek dochodowy.

Uważał, że skoro nabycie weksla podlega ustawie o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 93, poz. 768 ze zm.), to nie będzie już musiał potem płacić podatku dochodowego. Powołał się na art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, z którego wynika, że jej przepisów nie stosuje się do przychodów objętych podatkiem od spadków i darowizn.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane