statystyki

Cash pooling to nie pożyczka

autor: Katarzyna Bajak, Katarzyna Rosik17.07.2014, 07:35; Aktualizacja: 17.07.2014, 08:47

Spółki, które dokonują między sobą przejściowych transferów pieniężnych, za pośrednictwem skonsolidowanego rachunku bankowego, mogą zaliczać całość wypłaconych odsetek do kosztów podatkowych – orzekł WSA w Warszawie w dwóch wyrokach.

Cash pooling to usługa skierowana m.in. do przedsiębiorców działających w grupach kapitałowych. Polega na kompensowaniu (wyrównywaniu) przejściowych nadwyżek wykazywanych u jednych podmiotów z niedoborami innych z tej samej grupy. W tym celu wykorzystuje się skonsolidowany rachunek bankowy, będący w posiadaniu agenta cash poolingu – najczęściej banku, który organizuje system.

Spór z fiskusem dotyczył opodatkowania odsetek, które spółka będąca uczestnikiem tego systemu miała płacić na rzecz agenta. W praktyce bowiem na rachunku skonsolidowanym są naliczane odsetki należne bądź to spółce od agenta (gdy pod koniec dnia na jej rachunku jest saldo dodatnie), bądź to agentowi od spółki (gdy na koniec dnia jej rachunek wykazuje saldo ujemne).

Spółka uważała, że w całości może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wypłacane przez nią odsetki na rzecz agenta cash poolingu. Przekonywała, że środki pozyskiwane z cash poolingu pozwalają jej finansować bieżącą działalność. Są więc kosztem ponoszonym w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane