Formularz CEIDG-1 umożliwia zawieszenie indywidualnej działalności gospodarczej bez ingerencji w tę prowadzoną w spółce cywilnej. Zdarza się jednak, że rozpatrujący go urzędnik popełnia błąd

Do naszej redakcji zgłosił się czytelnik, który postanowił zawiesić wykonywaną osobiście działalność gospodarczą, a kontynuować biznes realizowany w spółce cywilnej. By nie popełnić żadnego błędu przy aktualizacji formularza CEIDG-1 i na miejscu poinformować o swoich planach, udał się do urzędu gminy. Bardzo się zdziwił, gdy po pewnym czasie jego działalność została zawieszona w całości – i ta wykonywana indywidualnie, i ta w spółce cywilnej. Najbardziej obawiał się konsekwencji w dziedzinie ubezpieczeń społecznych (czyli zarejestrowania w ZUS) i rozliczeń podatkowych (zwłaszcza zarejestrowania dla celów VAT oraz dalszej możliwości wystawiania faktur). Stwierdził, że najwyraźniej formularz CEIDG-1 nie jest przystosowany do zgłoszenia tylko częściowego zawieszenia działalności gospodarczej. Postanowiliśmy to zbadać. Przepytaliśmy kilka urzędów, by ustalić, kto i na jakim etapie popełnił błąd.
To nie powinno się zdarzyć
Z odpowiedzi, które otrzymaliśmy, wyłania się spójny przekaz – taka sytuacja nie miała prawa się zdarzyć, ponieważ formularz CEIDG-1 umożliwia zawieszenie działalności gospodarczej wykonywanej indywidualnie, bez ingerencji w działalność realizowaną w formie spółki. – Urzędnik pomaga przedsiębiorcy w wypełnieniu formularza właśnie po to, by uniknąć różnych pomyłek – zapewnia Karolina Gałecka, rzecznik prasowy Urzędu m.st. Warszawy. Podkreśla, że chcąc zawiesić część działalności gospodarczej (jednoosobową), należy wybrać zmiany we wpisie, a nie okienko „zawieś działalność”, bo wtedy faktycznie zawiesi się wszystkie prowadzone formy działalności.
Dwie różne formy
– Zawieszenie działalności gospodarczej oraz spółki cywilnej to dwie niezależne czynności – tłumaczy Marta Lackorzyńska-Szerafin, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Zamościa. Podkreśla, że każdą z form działalności można zawieszać i wznawiać bez wpływu na pozostałe. – Należy pamiętać, że spółkę cywilną zawiesza się i wznawia w urzędzie skarbowym i GUS, czyli w instytucjach, gdzie została ona zarejestrowana. Natomiast w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej zgłasza się to na wniosku o zmianę dopiero po dopełnieniu formalności w GUS i urzędzie skarbowym oraz po faktycznej dacie zawieszenia spółki cywilnej – tłumaczy rzecznik UM Zamościa.
Szczegóły wyjaśnia Joanna Żabierek, rzecznik prasowy prezydenta Poznania i urzędu tego miasta. – Jeśli przedsiębiorca zawiesza działalność indywidualną, to wypełnia wniosek CEIDG-1 o „zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej” i wpisuje datę zawieszenia w rubryce nr 14.1. Jeżeli natomiast zawiesza tylko działalność w spółce cywilnej, to wypełnia wniosek „o zmianę wpisu w CEIDG oraz innych danych” i wpisuje datę zawieszenia w rubryce nr 24.3. Rzecznik zapewnia, że jeżeli przedsiębiorca nie wypełni rubryki nr 24.3, czyli dotyczącej zawieszenia działalności w spółce cywilnej, to działalność wykonywana w tej formie nie może zostać zawieszona.
– Jeżeli zawieszamy działalność w formie spółki cywilnej, to każdy ze wspólników przy rodzaju wniosku (pole 01) zaznacza 2 – wniosek o zmianę wpisu w CEIDG oraz innych danych. Następnie w pozycji 24.3 formularza CEIDG-1 wpisuje datę zawieszenia działalności w spółce cywilnej – doprecyzowuje Agata Miś z wydziału ds. przedsiębiorczości i innowacji Urzędu Miasta Krakowa.
Są instrukcja i infolinia
Przedstawicielki urzędów radzą przedsiębiorcom, by w razie wątpliwości korzystali z instrukcji wypełniania wniosku CEIDG-1 w formie elektronicznej. Można ją znaleźć na stronach www.ceidg.gov.pl oraz firma.gov.pl (na obu w zakładce „Formularze i instrukcje”). Dostępna jest również infolinia CEIDG: 801 055 088 lub 22 765 7732 (w dni robocze w godzinach 7.00‒17.00).