statystyki

Dochód ze szkoły rozliczany jak z firmy

autor: Mariusz Szulc30.06.2014, 07:22; Aktualizacja: 30.06.2014, 10:46
szkoła

szkołaźródło: ShutterStock

Zarobek przedsiębiorcy z prowadzenia placówek oświatowych to przychód z działalności gospodarczej – wynika z wyroku NSA.

Sprawa dotyczyła kobiety zajmującej się działalnością gospodarczą, rozliczającej się według stawki liniowej 19 proc. Oprócz tego prowadziła ona katolicki zespół szkół i przedszkola składający się ze szkoły podstawowej, gimnazjum i przedszkola.

Kobieta spytała izbę skarbową, czy dochody z tego drugiego źródła będzie musiała rozliczyć jako pochodzące z działalności gospodarczej. Chciała też wiedzieć, czy dochody, które jej placówki uzyskają z działalności marketingowej i reklamowej, a nie edukacyjnej, będą zwolnione na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 36 ustawy o PIT. Przewidziana w nim preferencja dotyczy dochodów z tytułu prowadzenia szkół w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w części wydatkowanej na cele takiej placówki.

Izba skarbowa odpowiedziała, że zarobek z prowadzenia katolickiego zespołu szkół i przedszkola jest przychodem z działalności gospodarczej. W żadnej części nie może być on zwolniony z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 36 ustawy o PIT.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane