statystyki

Dzierżawa nie zawsze jest zwolniona z podatku VAT

autor: Mariusz Szulc27.06.2014, 07:00; Aktualizacja: 27.06.2014, 09:59
VAT

VATźródło: ShutterStock

Przekazanie nieruchomości osobie, która nie jest rolnikiem, jest objęte podatkiem od towarów i usług w wysokości 23 proc. – wyjaśniła bydgoska izba skarbowa.

Chodziło o nadleśnictwo, które wydzierżawiło grunt rolny osobie fizycznej niebędącej rolnikiem. Dzierżawca chciał przeznaczyć go na przydomowy ogródek, ale zobowiązał się w umowie, że będzie użytkować go według wszelkich zasad prawidłowej gospodarki rolnej. Wyjaśnił, że w szczególności chodzi o wykonywanie konserwacji istniejących urządzeń wodno-melioracyjnych oraz utrzymywanie gruntu na odpowiednim poziomie kultury rolnej.

Nadleśnictwo spytało izbę skarbową, czy taka dzierżawa podlega zwolnieniu z VAT na podstawie par. 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia ministra finansów z 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień (Dz.U. z 2013 r. poz. 1722). Przepis ten przewiduje preferencję dla gruntów wydzierżawionych na cele rolnicze.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane