statystyki

Fiskus nie może bezprawnie sięgać po majątek podatnika

autor: Patrycja Dudek26.06.2014, 07:35; Aktualizacja: 26.06.2014, 08:53
książki, prawo, sprawiedliwość

Prawoźródło: ShutterStock

Urząd może dokonać zabezpieczenia tylko jeśli istnieje uzasadniona obawa, że danina nie zostanie zapłacona. W przeciwnym razie działa bezprawnie – orzekł NSA.

Wyrok zapadł w sprawie spółki, u której kontrola wykazała błędne odliczenie VAT. W związku z tym zaistniało prawdopodobieństwo, że spółka będzie musiała dopłacić podatek. Jednocześnie organy podatkowe doszły do wniosku, że zachodzi uzasadniona obawa, iż zobowiązanie nie zostanie wykonane. W związku z tym określiły przybliżoną kwotę podatku i zabezpieczyły na majątku spółki 3 mln zł.

Spółka się z tym nie zgodziła. Twierdziła, że zabezpieczenie było bezpodstawne. Udowadniała, że na pokrycie ewentualnego zobowiązania wystarczyłyby choćby same tylko środki zgromadzone przez nią na rachunku bankowym. Oprócz tego wskazywała na posiadane przez nią aktywa obrotowe o wartości 52 mln zł i nieruchomości wyceniane na około 10 mln zł. Przypomniała także o otrzymanym niedawno kredycie obrotowym, co – jej zdaniem – wykluczało jej złą sytuację finansową. Prezes spółki zwracał także uwagę na nieuchylanie się przez niego od płacenia podatków.

Powodem, dla którego organy podatkowe dokonały zabezpieczenia, była odnotowana w bieżącym roku przez spółkę strata w wysokości 800 tys. zł. Ustaliły również, że dużą rolę w finansowaniu spółki odgrywał kapitał obcy. To – w ich przekonaniu – rodziło uzasadnioną obawę, że zobowiązanie nie zostanie wykonane i że istnieją uzasadnione przesłanki dla zabezpieczenia, na podstawie art. 33 par. 1 ordynacji podatkowej.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • sn(2014-06-27 06:28) Zgłoś naruszenie 00

    Naciąga przepisy w Państwie Prawa ,sam w szczególności jako organ kontroli powinien być w porządku ,jak chce, aby inni przestrzegali prawa. Gdzie tu jest rząd czy nierząd w tym Państwie!!!. Gęby pełne frazesów a firmy się rozwala i podatników .O zgrozo, przy takim podejściu i takim bezrobociu !!!

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2014-06-26 11:49) Zgłoś naruszenie 00

    A co niby , ten tzw. fiskus , robi od 1989 r. - do spółki z NSA również ???

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane