Jest zielone światło dla zmian w dyrektywie dotyczącej opodatkowania międzynarodowych korporacji (tzw. Parent-Subsidiary Directive). Państwa członkowskie osiągnęły polityczne porozumienie w sprawie nowelizacji przepisów. Ma ona ukrócić oszustwa podatkowe na terenie Wspólnoty.

Celem pierwotnie przyjętej dyrektywy było unikanie zjawiska podwójnego opodatkowania. Okazało się jednak, że niektóre korporacje wykorzystują różnice w systemach prawnych poszczególnych krajów, by nie płacić podatków w ogóle lub znacznie je ograniczać. Zmiany, na które dziś wyrazili zgodę ministrowie finansów państw członkowskich, mają pomóc walczyć z tym procederem.

Zadowolenie z postępów w przyjęciu nowych przepisów wyraził unijny komisarz ds. podatków Algirdas Szemeta. "To dobra wiadomość dla budżetów krajowych, dobra wiadomość dla uczciwych przedsiębiorców i dla tych którzy dążą do sprawiedliwego opodatkowania w Unii Europejskiej" - powiedział komisarz.

Ostatecznie zmiany w dyrektywie zostaną przyjęte na następnej Radzie. Kraje członkowskie będą miały czas do końca przyszłego roku, aby wprowadzić je w życie.