statystyki

Ekskluzywny hotel jak szpital? Z niższym podatkiem

autor: Łukasz Zalewski17.06.2014, 06:55; Aktualizacja: 17.06.2014, 09:02
Spółka jest podmiotem leczniczym w rozumieniu ustawy o działalności leczniczej i faktycznie wykonuje taką działalność.

Spółka jest podmiotem leczniczym w rozumieniu ustawy o działalności leczniczej i faktycznie wykonuje taką działalność.źródło: ShutterStock

Hotelowy basen, sauna, sala fitness, szatnie mogą być opodatkowane niską stawką podatku, jeżeli są one równocześnie wykorzystywane do prowadzenia działalności leczniczej – potwierdził WSA w Szczecinie.

Wyrok dotyczy spółki prowadzącej czterogwiazdkowy hotel, posiadającej wpis w rejestrze zakładów opieki zdrowotnej jako Zakład Rehabilitacji Leczniczej i Odnowy Biologicznej oraz statut niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej. Nie było sporu co do tego, że powierzchnia gabinetów, pomieszczeń lekarzy i lokali, w których znajdują się wanny, bicze szkockie, kriokomora i sale gimnastyczne jest objęta niższą stawką podatku od nieruchomości.

Wójt gminy Kołobrzeg, będący organem podatkowym w tej sprawie, nie zgadzał się natomiast na preferencyjne opodatkowanie powierzchni basenu, sauny, sali fitness i szatni. Argumentował, że pomieszczenia te służą przede wszystkim powadzeniu działalności hotelowej, czyli celom komercyjnym. Ich powierzchnia powinna być więc opodatkowana stawkami podatku właściwymi dla budynków lub ich części związanych z działalnością gospodarczą.

WSA przyznał rację spółce. Wyjaśnił, że od 1 lipca 2011 r. obowiązuje znowelizowany art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 95, poz. 613 ze zm.). Zgodnie z nim preferencyjna stawka podatku dotyczy powierzchni budynków lub ich części „związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych” w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, zajętych przez podmioty udzielające tych świadczeń. Wcześniej przepis mówił o budynkach lub ich częściach „zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych”. A to istotna różnica.

Sąd zwrócił uwagę na to, że spółka jest podmiotem leczniczym w rozumieniu ustawy o działalności leczniczej i faktycznie wykonuje taką działalność. Zwrócił uwagę, że art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nie zawiera ograniczeń w stosowaniu preferencyjnej stawki do powierzchni budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności leczniczej.


Pozostało jeszcze 29% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Milka(2014-06-23 11:09) Zgłoś naruszenie 00

    W hotelach naprawdę można znaleźć dobrą ofertę na rehabilitację i wbrew opinii, nie jest to droga opcja. Ja mojego tatę wożę na masaże rehabilitacyjne od czasu do czasu do hotelu Agit w Lublinie. Tata czuje się lepiej i nie płacimy dużo. Warto poszukać po hotelach, czy mają jakieś dobre opcje.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane