statystyki

Ekskluzywny hotel jak szpital? Z niższym podatkiem

autor: Łukasz Zalewski17.06.2014, 06:55; Aktualizacja: 17.06.2014, 09:02
Spółka jest podmiotem leczniczym w rozumieniu ustawy o działalności leczniczej i faktycznie wykonuje taką działalność.

Spółka jest podmiotem leczniczym w rozumieniu ustawy o działalności leczniczej i faktycznie wykonuje taką działalność.źródło: ShutterStock

Hotelowy basen, sauna, sala fitness, szatnie mogą być opodatkowane niską stawką podatku, jeżeli są one równocześnie wykorzystywane do prowadzenia działalności leczniczej – potwierdził WSA w Szczecinie.

Wyrok dotyczy spółki prowadzącej czterogwiazdkowy hotel, posiadającej wpis w rejestrze zakładów opieki zdrowotnej jako Zakład Rehabilitacji Leczniczej i Odnowy Biologicznej oraz statut niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej. Nie było sporu co do tego, że powierzchnia gabinetów, pomieszczeń lekarzy i lokali, w których znajdują się wanny, bicze szkockie, kriokomora i sale gimnastyczne jest objęta niższą stawką podatku od nieruchomości.

Wójt gminy Kołobrzeg, będący organem podatkowym w tej sprawie, nie zgadzał się natomiast na preferencyjne opodatkowanie powierzchni basenu, sauny, sali fitness i szatni. Argumentował, że pomieszczenia te służą przede wszystkim powadzeniu działalności hotelowej, czyli celom komercyjnym. Ich powierzchnia powinna być więc opodatkowana stawkami podatku właściwymi dla budynków lub ich części związanych z działalnością gospodarczą.

WSA przyznał rację spółce. Wyjaśnił, że od 1 lipca 2011 r. obowiązuje znowelizowany art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 95, poz. 613 ze zm.). Zgodnie z nim preferencyjna stawka podatku dotyczy powierzchni budynków lub ich części „związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych” w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, zajętych przez podmioty udzielające tych świadczeń. Wcześniej przepis mówił o budynkach lub ich częściach „zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych”. A to istotna różnica.

Sąd zwrócił uwagę na to, że spółka jest podmiotem leczniczym w rozumieniu ustawy o działalności leczniczej i faktycznie wykonuje taką działalność. Zwrócił uwagę, że art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nie zawiera ograniczeń w stosowaniu preferencyjnej stawki do powierzchni budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności leczniczej.


Pozostało 29% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Milka(2014-06-23 11:09) Zgłoś naruszenie 00

    W hotelach naprawdę można znaleźć dobrą ofertę na rehabilitację i wbrew opinii, nie jest to droga opcja. Ja mojego tatę wożę na masaże rehabilitacyjne od czasu do czasu do hotelu Agit w Lublinie. Tata czuje się lepiej i nie płacimy dużo. Warto poszukać po hotelach, czy mają jakieś dobre opcje.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane