Prawie pół roku pracuje każdy Polak, aby zarobić na opłacenie wszystkich podatków. Tegoroczny dzień wolności podatkowej przypada 14 czerwca - od tego dnia Polacy zaczynają zarabiać pieniądze wyłącznie dla siebie. W ubiegłym roku dzień wolności podatkowej przypadał 22 czerwca.

Prezydent Centrum imienia Adama Smitha Robert Gwiazdowski twierdzi, że data tegorocznego dnia wolności podatkowej to powód do zadowolenia. Jego zdaniem, każde zmniejszenie wydatków przez rząd jest pozytywne. Ekspert przyznał jednak, że wciąż najbardziej obciążone podatkami są praca i przedsiębiorczość.

Przedstawiciel Centrum, Andrzej Sadowski podkreśla natomiast, że coraz więcej młodych ludzi zdaje sobie sprawę, iż rząd wydaje tylko te pieniądze, które zabierze wcześniej swoim obywatelom. W opinii eksperta nowe pokolenie nie wierzy w emerytury od rządu, ani w inne świadczenia.

W Polsce obowiązuje 18 płatności podatkowych. W tegorocznym raporcie firmy doradczej PWC polski system podatkowy, pod względem wysokości danin i stopnia skomplikowania, sklasyfikowano na 113. miejscu na 189 przebadanych państw. Raport przygotowano po raz 21.