statystyki

Czwarty pakiet deregulacyjny: sporo nowości, ale bez rewolucji

autor: Łukasz Zalewski11.06.2014, 07:22; Aktualizacja: 11.06.2014, 07:41
pieniądze-finanse-budżet

Rząd przyjął wczoraj projekty: ustawy budżetowej na 2015 r. oraz czwartej ustawy deregulacyjnej.źródło: ShutterStock

Nie będzie zmiany stawek VAT. Nie będzie też waloryzacji progów podatkowych, zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów ani kwoty zmniejszającej podatek dochodowy. Będą za to inne modyfikacje

Rząd przyjął wczoraj projekty: ustawy budżetowej na 2015 r. oraz czwartej ustawy deregulacyjnej. W tej drugiej przewiduje przede wszystkim: pakiet portowy, możliwość rozpoznania przychodu od zaliczek w podatkach dochodowych i zmniejszenie obowiązków dla nowych firm. Pracę nad nią – jeszcze przed wakacjami – powinien rozpocząć Sejm. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2015 r.

Rząd planuje też czasowo (na kilka lat) obniżyć akcyzę na paliwa silnikowe, choć jednocześnie podwyższy opłatę paliwową (o takie same wartości). Zmiana będzie więc neutralna dla podatników.

Porty bardziej konkurencyjne

Jedną z najważniejszych zmian przewidzianych w projekcie ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej jest pakiet portowy. Ma on zachęcić importerów do odprawiania się w polskich portach morskich, takich jak: Szczecin-Świnoujście, Gdynia i Gdańsk. Dziś polscy importerzy odprawiają się w portach w Holandii, Niemczech i Rosji, bo tam obowiązują bardziej przyjazne procedury odpraw i rozliczeń.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Dorota(2014-06-11 10:02) Zgłoś naruszenie 00

  Po co wprowadzać zmiany, które na finiszu i tak nic nie zmieniają. To tylko komplikuje i tak już skomplikowany system podatkowy. Tworzenie dla samego tworzenia wydaje sie typowe dla krajów wschodnich, gdzie wesoła twórczość parlamentarzystów nie zna granic. Ponadto, zapisując ustawę ze słowem :możliwość rozpoznania przychodu" wprowadza sie po raz kolejny furtke dla urzędasów dla dowolnej interpretacji. Czy to sie kiedyś zmieni ?!

  Odpowiedz
 • Krzysztof(2014-06-11 16:49) Zgłoś naruszenie 00

  Najlepszy jest fragment o odprawie celnej importowej w Rosji. Nie wiedziałem, że Rosja jest już w Unii. Panie redaktorze, myślałem że tytuł "Gazeta Prawna" do czegoś zobowiązuje.

  Odpowiedz
 • lunia(2014-06-11 21:35) Zgłoś naruszenie 00

  Generał Kapica POmyślał chyba nieco za późno o "bezrobotnych" celnikach z Pomorza, podobnie jak marszał Tusk o stoczniowcach sprzedając im pakiet Szecherezady w tłumaczeniu Grada.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane