statystyki

Węgiel w zamian za wykup obligacji też z akcyzą

autor: Elżbieta Delert09.06.2014, 10:00; Aktualizacja: 09.06.2014, 10:03
węgiel kamienny -surowce

Sprawa dotyczyła Katowickiego Holdingu Węglowego, który wyemitował obligacje rzeczowe.źródło: ShutterStock

Dłużnik, który chce wydać swoim obligatariuszom towar w zamian za przysługującą im wierzytelność, nie uniknie zapłaty podatku – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła Katowickiego Holdingu Węglowego, który wyemitował obligacje rzeczowe. W ramach ich wykupu zobowiązał się dostarczyć obligatariuszom odpowiednią ilość węgla.

Holding był przekonany, że w takiej sytuacji dostawa węgla będzie zwolniona z podatku akcyzowego, bo nie jest sprzedażą, zamianą ani darowizną, a tylko takie czynności podlegają akcyzie. We wniosku o interpretację pełnomocnicy spółki podkreślali, że przy wydaniu obligatariuszom węgla dochodzi jedynie do wygaśnięcia zobowiązania holdingu wobec swoich wierzycieli.

Izba Skarbowa w Katowicach nie zgodziła się z holdingiem. Stwierdziła, że wydanie węgla w ramach wykupu obligacji będzie podlegało podatkowi akcyzowemu, bo wbrew twierdzeniom holdingu świadczenie na rzecz obligatariuszy jest czynnością wydania wyrobu węglowego w zamian za wierzytelność. Izba wyjaśniła, że w chwili wydania wyrobów węglowych holding zwolni się z długu, a wierzytelność obligatariusza wygaśnie.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane