statystyki

Węgiel w zamian za wykup obligacji też z akcyzą

autor: Elżbieta Delert09.06.2014, 10:00; Aktualizacja: 09.06.2014, 10:03
węgiel kamienny -surowce

Sprawa dotyczyła Katowickiego Holdingu Węglowego, który wyemitował obligacje rzeczowe.źródło: ShutterStock

Dłużnik, który chce wydać swoim obligatariuszom towar w zamian za przysługującą im wierzytelność, nie uniknie zapłaty podatku – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła Katowickiego Holdingu Węglowego, który wyemitował obligacje rzeczowe. W ramach ich wykupu zobowiązał się dostarczyć obligatariuszom odpowiednią ilość węgla.

Holding był przekonany, że w takiej sytuacji dostawa węgla będzie zwolniona z podatku akcyzowego, bo nie jest sprzedażą, zamianą ani darowizną, a tylko takie czynności podlegają akcyzie. We wniosku o interpretację pełnomocnicy spółki podkreślali, że przy wydaniu obligatariuszom węgla dochodzi jedynie do wygaśnięcia zobowiązania holdingu wobec swoich wierzycieli.

Izba Skarbowa w Katowicach nie zgodziła się z holdingiem. Stwierdziła, że wydanie węgla w ramach wykupu obligacji będzie podlegało podatkowi akcyzowemu, bo wbrew twierdzeniom holdingu świadczenie na rzecz obligatariuszy jest czynnością wydania wyrobu węglowego w zamian za wierzytelność. Izba wyjaśniła, że w chwili wydania wyrobów węglowych holding zwolni się z długu, a wierzytelność obligatariusza wygaśnie.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane