Rozliczenia między partnerami konsorcjum nie są obciążone podatkiem

autor: Elżbieta Delert09.06.2014, 08:40; Aktualizacja: 09.06.2014, 08:47

Podział kosztów i przychodów pomiędzy partnerami konsorcjum jest bez VAT. W przeciwnym razie prowadziłoby to do podwójnego opodatkowania – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła włoskiej spółki, która wraz z kilkoma innymi, w tym polskimi, założyła konsorcjum. Stanęło ono do przetargu na realizację zamówienia publicznego, dotyczącego zaprojektowania i wybudowania terminal skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu.

W umowie konsorcjum ustalono, że jedna ze spółek partnerów zostanie jego liderem, a wszelkie rozliczenia będą dokonywane jedynie pomiędzy liderem a zamawiającym. Jednocześnie postanowiono, że wszelkie faktury partnerów konsorcjum i zewnętrznych dostawców mają być wystawiane na lidera. Ma on odliczać podatek naliczony, wynikający z faktur otrzymywanych od pozostałych partnerów i zewnętrznych dostawców, od należnego podatku VAT wynikającego z faktur zbiorczych wystawionych przez lidera na rzecz zamawiającego.

Ustalono także, że niezależnie od zakupów towarów i usług przez lidera od partnerów oraz od podmiotów trzecich, lider ma też za zadanie dzielić przychody i koszty konsorcjum pomiędzy poszczególnych partnerów według ich udziału w tym przedsięwzięciu (w formie not uznaniowych i obciążeniowych). Podział ma być dokonywany wyłącznie w celu umożliwienia partnerom prawidłowego rozliczenia ich podatku dochodowego.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane