statystyki

Nabycie prawa nie jest zwolnione z PCC

autor: Magdalena Majkowska06.06.2014, 07:43; Aktualizacja: 06.06.2014, 08:32
prawo, sąd, sprawiedliwość

Prawoźródło: ShutterStock

Osoba kupująca na licytacji komorniczej udział w prawie użytkowania wieczystego musi zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, chyba że czynność ta byłaby opodatkowana VAT – wyjaśniła bydgoska Izba Skarbowa.

Sprawa dotyczyła podatniczki, która nabyła na licytacji komorniczej udział w nieruchomości na potrzeby planowanej działalności gospodarczej. Chodziło o lokal użytkowy oraz związany z nim udział w częściach wspólnych i w prawie użytkowania wieczystego gruntu.

Podatniczka spytała bydgoską izbę, czy będzie musiała zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Organ podatkowy ocenił, że doszło do czynności zasadniczo powodującej powstanie obowiązku podatkowego w PCC, są jednak sytuacje, w których podatek nie wystąpi. Jedną z nich opisuje art. 2 pkt 3 ustawy o PCC (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 101, poz. 649 ze zm.). Zgodnie z nim nie podlegają podatkowi umowy sprzedaży rzeczy w postępowaniu egzekucyjnym lub upadłościowym. Chodzi tu zarówno o postępowanie egzekucyjne w administracji, jak i w postępowaniu cywilnym. Dyrektor izby wyjaśnił, że przepis ten obejmuje sprzedaż wszelkich rzeczy, bez względu na ich wartość. Wyłączeniu nie podlega natomiast sprzedaż praw majątkowych.

Odnosząc się do pojęcia rzeczy, organ podatkowy odesłał do przepisów kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim rzeczami są tylko przedmioty materialne, przy czym dzielą się one na ruchomości i nieruchomości. Natomiast wieczyste użytkowanie gruntu jest prawem majątkowym.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze FB:

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane