O trwających w Ministerstwie Finansów pracach poinformował niedawno Tomasz Tratkiewicz, dyrektor Departamentu VAT w MF, podczas konferencji „10 lat unijnego VAT w Polsce”. Nie jest to zaskoczeniem – zapowiedzi ostatecznego zastąpienia polskiej klasyfikacji kodami CN pojawiły się prawie 10 lat temu.
Nomenklatura Scalona już dziś ma zastosowanie w podatku akcyzowym. O tym, jak bardzo może wpłynąć na rozliczenia podatkowe, przekonały się w ostatnich latach m.in. firmy dostarczające do służby zdrowia karetki pogotowia. Przejście z PKWiU na Nomenklaturę Scaloną (kody CN) spowodowało diametralną zmianę stanowiska organów celnych w kwestii opodatkowania ambulansów. Podobne kłopoty mieli przedsiębiorcy zajmujący się obrotem samochodami typu pick-up.

Wymóg unijny

– Nomenklatura Scalona to fundament taryfy celnej. Natomiast PKWiU jest typową klasyfikacją statystyczną – tłumaczy Tomasz Michalik, partner w MDDP.
Zakres rzeczowy PKWiU powinien w pełni odpowiadać zakresom rzeczowym odpowiednich grupowań CN. W rzeczywistości często nie są one identyczne.
Problemy te nie pojawiłyby się, gdyby Polska od początku wejścia do Unii Europejskiej stosowała Nomenklaturę Scaloną.
Zgodnie z art. 98 ust. 3 Dyrektywy 2006/112/We przy stosowaniu stawek obniżonych do poszczególnych kategorii towarów państwa członkowskie mogą posługiwać się Nomenklaturą Scaloną. Można tak postąpić w celu precyzyjnego określenia kategorii towarów, do których państwo stosuje preferencyjne stawki.
– Przejście ze stosowania PKWiU na kody CN zapewni więc zgodność ustawy w tym zakresie z wymogami Dyrektywy 112 – wyjaśnia Tomasz Michalik.

Neutralność podatku

Roman Namysłowski, partner w Crido Taxand, przypomina, że zgodnie z art. 94 dyrektywy 112 do importu należy stosować stawkę właściwą dla dostaw krajowych takich samych towarów.
– Celem tego przepisu jest zapewnienie neutralności podatku poprzez opodatkowanie towarów w identyczny sposób, niezależnie od charakteru czynności. W konsekwencji zarówno dostawa, wewnątrzwspólnotowe nabycie, jak i import identycznych produktów powinny być opodatkowane według tej samej stawki VAT – wskazuje Roman Namysłowski.
Obecnie bywa z tym różnie. Przykładowo, obniżoną stawkę VAT stosujemy do krajowych dostaw wafli o zawartości wody nieprzekraczającej 10 proc. masy, a w Nomenklaturze Scalonej warunku zawartości wody nie ma. Zmiana pozwoli więc na ujednolicenie stawki dla dostaw wszystkich wafli, bez względu na to, czy będzie to dostawa krajowa, wewnątrzwspólnotowa czy import.
Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powiązane

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Łukasz Zalewski