statystyki

Akcyza: Obcokrajowiec nie musi podać PESEL

autor: Magdalena Majkowska26.05.2014, 07:41; Aktualizacja: 26.05.2014, 08:45

Wystarczy, że z treści oświadczenia składanego dla celów opodatkowania oleju będzie wynikać, że kupujący nie ma w Polsce adresu zameldowania – wyjaśnił wiceminister finansów Jacek Kapica w odpowiedzi na poselską interpelację.

Chodzi o sytuację, gdy sprzedawca oleju opałowego chce zastosować obniżoną stawkę akcyzy. Warunkiem jest odebranie od nabywcy oświadczenia o przeznaczeniu oleju właśnie do celów opałowych. W treści takiego pisma powinny się znaleźć m.in. adres zameldowania nabywcy (bądź zamieszkania, jeśli jest inny niż zameldowania) oraz PESEL. Przepisy mówią jasno – jeśli dane zawarte w oświadczeniu są niekompletne, nieczytelne lub nie zgadzają się z danymi z dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość, sprzedawca musi stosować podwyższoną akcyzę albo odmówić sprzedaży (art. 89 ust. 10 ustawy o podatku akcyzowym, t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 108, poz. 626 ze zm.).


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane