statystyki

Czy wydatek na rejestrację pojazdu należy zaliczyć do wartości początkowej

autor: Marcin Szymankiewicz19.05.2014, 10:50; Aktualizacja: 19.05.2014, 10:56
samochód, kierowca, kierownica

Za wartość początkową środków trwałych w razie ich odpłatnego nabycia uważa się cenę ich nabycia (zob. art. 16g ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT).źródło: ShutterStock

Księgowa rozlicza spółkę z o.o., która nabyła nowy samochód w salonie. Pojazd nie jest zarejestrowany w wydziale komunikacji ani dopuszczony do ruchu. Czy o wydatki poniesione na zarejestrowanie pojazdu powinna powiększyć jego wartość początkową, czy też wydatki te powinna bezpośrednio zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodów?

Za wartość początkową środków trwałych w razie ich odpłatnego nabycia uważa się cenę ich nabycia (zob. art. 16g ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT). Za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług. Wyjątek stanowią przypadki, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami VAT nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty VAT należnego o VAT naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o VAT. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku (art. 16g ust. 3 ustawy o CIT).

Jak wyjaśnił dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z 21 grudnia 2007 r. (nr ILPB1/415-89/07-2/AMN): Nie można uznać za samochód zdatny i kompletny do użytku, który nie jest zarejestrowany i nie jest dopuszczony do ruchu. Zatem opłaty ponoszone przy rejestracji samochodu dotyczące dowodu rejestracyjnego, tablic rejestracyjnych, karty pojazdu, nalepki kontrolnej itp. są składową wartości początkowej tego samochodu. (...).

Zatem w wartości początkowej powinny być uwzględnione również opłaty ponoszone przez podatnika na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym, jeżeli zostałyby poniesione przez podatnika przed oddaniem pojazdu do używania”. W szczególności dotyczy to opłat pobieranych:

  • za wydanie dowodu rejestracyjnego i tablic rejestracyjnych określonych rozporządzeniem ministra infrastruktury z 22 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości opłat za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego i tablic (tablicy) rejestracyjnych pojazdów (Dz.U. nr 230, poz. 2302 ze zm.);
  • za wydanie karty pojazdy określonych rozporządzeniem ministra transportu i budownictwa z 28 marca 2006 r. w sprawie wysokości opłat za kartę pojazdu (Dz.U. nr 59, poz. 421).


Pozostało 28% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane