Podatnik może skorygować podstawę opodatkowania i podatek należny w deklaracji za miesiąc, w którym minął 150. dzień od upływu terminu płatności, a dłużnik nadal nie płacił – wynika z wyroku WSA w Poznaniu.
Wyrok dotyczy podatnika, który spełnił warunki do skorzystania z ulgi na złe długi, wynikające z art. 89a ustawy o VAT. Jedyna wątpliwość dotyczyła momentu dokonania korekty. Podatnik był przekonany, że może to zrobić w deklaracji za każdy miesiąc, począwszy od tego, w którym minął 150. dzień od upływu terminu płatności (nie później niż dwa lata od wystawienia faktury, licząc od końca roku, w którym została ona wystawiona).
Izba skarbowa była natomiast zdania, że wprawdzie podatnik może faktycznie dokonać korekty później, ale tylko korygując deklarację za okres, w którym nieściągalność wierzytelności została uprawdopodobniona. Zdaniem izby brzmienie przepisów nie pozwala na korektę w deklaracjach za kolejne miesiące rozliczeniowe.
Pozostało
63%
treści
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Powiązane
Reklama