Wewnętrzne drogi gminne (np. na osiedlach mieszkaniowych czy dojazdowe do pól) nie są zaliczane do kategorii dróg publicznych.
Wewnętrzne drogi gminne (np. na osiedlach mieszkaniowych czy dojazdowe do pól) nie są zaliczane do kategorii dróg publicznych.
Nie podlegają więc wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od nieruchomości – wyjaśniła wiceminister finansów Dorota Podedworna-Tarnowska w odpowiedzi na interpelację poselską nr 24213/14.
Na mocy art. 2 ust. 3 pkt 4 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 95, poz. 613 z późn. zm.) opodatkowaniu nie podlegają grunty zajęte pod drogi publiczne: krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne, a także zlokalizowane w nich budowle. Wyjątkiem jest ich powiązanie z działalnością gospodarczą inną niż eksploatacja autostrad płatnych.
W przypadku dróg wewnętrznych podatek należy uiścić. Jeżeli nieruchomość jest własnością jednostki samorządu terytorialnego i np. nie została przekazana w posiadanie innym podmiotom, to podatnikiem (i zarazem organem podatkowym) jest gmina.
Jak wskazuje Dorota Podedworna-Tarnowska, konieczność opodatkowania mienia gminnego potwierdzają sądy. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 15 listopada 2012 r. (sygn. akt II FSK 1756/12 i 1755/12) wyjaśnił, że gmina jest osobą prawną, której przysługują własność i inne prawa rzeczowe. Jest więc jednym z podatników wymienionych w art. 3 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Przepis ten nie wyłącza gmin z opodatkowania tą daniną, a jedynie wskazuje, kiedy obowiązek podatkowy spoczywa na posiadaczu władającym jej nieruchomością. Ponadto gdyby gminie przysługiwało zwolnienie podmiotowe, zbędny byłby art. 2 ust. 3 pkt 3 ustawy, który pozwala nie płacić podatku od nieruchomości lub ich części zajętych na potrzeby organów jednostek samorządów terytorialnych, np. urzędów gmin.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama