Zaliczki kwartalne za pierwsze trzy kwartały roku wpłaca się, za każdy kolejny kwartał, do 20 dnia następnego miesiąca: do 20 kwietnia, 20 lipca i 20 października. Ostatnią zaliczkę, za IV kwartał roku, należy uregulować do 20 stycznia następnego roku lub złożyć do tego dnia roczne zeznanie podatkowe, tym samym rozliczając się z fiskusem już z podatku za cały rok.
Lepsza płynność, dłuższy kredyt kupiecki
Wpłacając zaliczki kwartalne co 3 miesiące przedsiębiorcy mogą aż o dwa miesiące dłużej obracać firmowymi pieniędzmi, dzięki czemu spada ryzyko utraty płynności finansowej. Ma to szczególne znaczenie w przypadku najmniejszych firm, które często są narażone na znacznie opóźnione płatności ze strony swoich kontrahentów. Z drugiej strony, dzięki kwartalnym zaliczkom przedsiębiorca może sam zaproponować dłuższe terminy płatności wystawianych przez siebie faktur, czyli dłuższy tzw. kredyt kupiecki. Takie działanie może spowodować, że firma będzie lepiej postrzegana na rynku i powiększy grono odbiorców swoich towarów czy usług.
Przywilej dla zdyscyplinowanych
Należy jednak pamiętać, że zaliczki płacone kwartalne jedynie odraczają zapłatę podatku – z fiskusem trzeba będzie się jednak rozliczyć, do tego zaliczka za trzy miesiące będzie sporo wyższa, niż przy podatkach rozliczanych co miesiąc. Tym samym taki sposób rozliczeń z fiskusem wymaga od przedsiębiorcy większej dyscypliny finansowej i takiego rozplanowania wydatków, by w terminie płatności zaliczki na koncie przedsiębiorcy znalazła się odpowiednia, zazwyczaj niemała kwota.