statystyki

Na jakich zasadach ustala się miejsce świadczenia usług w VAT

autor: Mariusz Szulc12.01.2015, 07:24
VAT

VATźródło: ShutterStock

Polski przedsiębiorca zarejestrowany dla celów VAT i świadczący usługi zagranicznym kontrahentom powinien pamiętać, jak istotne jest ustalenie, który kraj pobierze należną daninę. Nie zawsze będzie to faktyczne miejsce wykonania danej czynności. Reguluje to ustawa o VAT w ślad za unijną dyrektywą.

Miejsce świadczenia i zarazem opodatkowania usługi zależy od tego, kim jest usługobiorca. Jeśli jest on podatnikiem VAT, to zgodnie z art. 28b ustawy o podatku od towarów i usług, co do zasady będzie to kraj, gdzie mieści się jego siedziba. W przypadku gdy polska firma świadczy usługi dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej usługobiorcy, które jest inne niż jego siedziba, to właśnie ono będzie miejscem opodatkowania. Jeśli zaś zagraniczny kontrahent nie ma siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności, to VAT będzie pobrany w miejscu jego stałego zamieszkania lub pobytu.


Pozostało jeszcze 91% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane