Sama obecność u notariusza to za mało, by uniknąć podatku od spadku

autor: Mariusz Szulc13.12.2013, 10:40; Aktualizacja: 13.12.2013, 10:53
Testament

Testamentźródło: ShutterStock

Ze zwolnienia z daniny od spadków i darowizn automatycznie może skorzystać wyłącznie uprawniona osoba, która jest stroną umowy notarialnej, a nie tylko się na nią ustnie zgodziła.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło: gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • FK_(2013-12-15 12:04) Zgłoś naruszenie 00

  > Notariusz też jakiś ułomny...

  ee tam... papier wytworzyl, kase wzial...


  "że w akcie notarialnym nie ma zapisu o tym, iż mama umówiła się bezpośrednio z dziećmi co do służebności. Dlatego służebność powstała w wyniku jednostronnego oświadczenia dzieci."

  Problem wydaje sie byc nielogiczny dla 'nieprawnika'..
  Jesli dzieci nie maja zadnego zysku z takiego dzialania a tylko matka, ktorej podpisu fizycznie tam brakuje... wiec w czym jest _realny_ problem?

  Odpowiedz
 • Misiek(2013-12-16 09:05) Zgłoś naruszenie 00

  To zdecydowanie irytujące uzasadnienie. Przyjmując taki tok rozumowania taki np. Palikot mając nieruchomość o dużej wartości mógłby np. Kaczyńskiego i wszystkich posłów PIS ugotować. Wystarczyłoby, aby na tej nieruchomości postawił w jej rogu budę dla psa o wielkości 20x20 mm i ustanowił w niej służebność polegającą na prawie korzystania z jej części. Przy jednostronnym oświadczeniu woli osoby takie nabyły służebność i obowiązek zapłaty podatku Z tego tytułu od 40% wartości nieruchomości. Czasami są to kwoty wręcz astronomiczne. Jeśli zatem posiadałby taką nieruchomość dużej wartości powierzchni np. 100 ha mógłby później wydzielić z niej 0,30 ha i znieść służebność sądownie w stosunku do pozostałej części, poświęcając 0,30 ha gruntu rolnego. Świetna zabawa. Kogo moglibyśmy jeszcze obciążyć?

  Odpowiedz
 • Jacek(2013-12-13 12:36) Zgłoś naruszenie 00

  A to ciekawe, wg skarbówki i WSA służebność może powstać w drodze jednostronnego oświadczenia. Sąd zdaje się pomylił formalne warunki wpisu służebności do KW (wystarczy jednostronne oświadczenie właściciela) od materialnoprawnego sposobu powstania służebności (zawsze w formie umowy, choćby dorozumianej po stronie uposażonego).
  Może i podatek w tej sprawie jest należny, ale uzasadnienie o jednostronnym powstaniu służebności jest nie do zaakceptowania.

  Odpowiedz
 • jkl(2013-12-14 00:17) Zgłoś naruszenie 00

  U nas każdy sposób jest legalny jeżeli chodzi o ściąganie podatków. I prawnicy /tak jak też było za socjalizmu/ mieli i mają guzik do gadania.

  Odpowiedz
 • koperek(2013-12-14 11:42) Zgłoś naruszenie 00

  Notariusz też jakiś ułomny...

  Odpowiedz
 • Berg(2013-12-18 18:37) Zgłoś naruszenie 00

  Trafnie to ująłeś Misiek. Takie rzeczy to tylko w takim Bantustanie jak Polska.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane