Firmy, które mają wątpliwości, jak stosować nowe zasady VAT, powinny zrobić dwie rzeczy: zmienić deklaracje miesięczne na kwartalne i wystąpić o interpretacje indywidualne.
Przepisy, które zaczną obowiązywać już za niecały miesiąc, rodzą wiele wątpliwości i pytań. Wymagają bowiem zmiany przyzwyczajeń oraz zasad, które stosowano przez 20 lat.
Dorota Borkowska-Chojnacka, doradca podatkowy z Grant Thornton, zwraca uwagę, że podatnicy powinni przede wszystkim zapomnieć, iż data wystawienia faktury wpływa na termin powstania obowiązku podatkowego. Dziś obowiązek powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później niż 7. dnia od dostawy towaru lub wykonania usługi.
– Po 1 stycznia 2014 r. obowiązek ten będzie powstawał w momencie dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi – stwierdza nasza rozmówczyni. Będą jednak wyjątki od tej zasady. Jak wyjaśnia Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy i partner w KNDP, w przypadkach takich jak m.in.: najem, stała obsługa prawna i biurowa, usługi przechowywania czy dostawa mediów, wystawienie faktury będzie powodować powstanie obowiązku podatkowego, co zmienia praktykę rynkową wystawiania rachunku z góry. – Od 2014 r. przyspieszy to powstanie obowiązku podatkowego – mówi Andrzej Nikończyk. Wskazuje też na zmianę terminów wystawiania faktur (będziemy mieli na to czas do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym doszło do dostawy towaru lub wykonania usługi, ale dokumenty będziemy też mogli wystawiać do 30. dnia przed transakcją).
Zmiany te wpłyną znacząco na zasady dokumentowania i rozliczania podatku.
Dorota Pokrop, dyrektor w zespole podatkowym EY, przyznaje, że wielu podatników obawia się nieco nowej rzeczywistości VAT. Część przepisów dla przedsiębiorców wciąż pozostaje niejasna i wymaga ukształtowania określonej praktyki podatkowej.
– Ci podatnicy, którzy rozliczają się co miesiąc, a nie są przekonani, że już 25 lutego będą w stanie złożyć prawidłową deklarację VAT na nowych zasadach, powinni rozważyć przejście na deklaracje kwartalne z uproszczonymi miesięcznymi wpłatami na podatek – radzi Dorota Pokrop. Wyjaśnia, że jest jeszcze czas na podjęcie takiej decyzji. Zgodnie z art. 99 ust. 3 ustawy o VAT (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), aby złożyć deklarację kwartalnie (za I kw. 2014 r.), podatnicy muszą zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego do 25 lutego. W efekcie pierwszą deklarację w 2014 r. będą musieli złożyć do 25 kwietnia i zyskają dodatkowe miesiące na dostosowanie się do zmian w prawie i nowych wymogów.
– Warto też wspomnieć, że przedsiębiorcy rozliczający się z VAT kwartalnie zdążą uzyskać interpretacje podatkowe rozwiązujące nurtujące ich problemy jeszcze przed złożeniem pierwszej deklaracji za 2014 r. – stwierdza nasza rozmówczyni. Nawet jeśli podatnicy wystąpią o nie na początku stycznia, to odpowiedź powinni uzyskać w ciągu trzech miesięcy, tj. na początku kwietnia, czyli przed upływem terminu na złożenie deklaracji.