Trybunał Konstytucyjny orzekł 8 października (sygn. akt SK 40/12), że przedawnienie zobowiązania podatkowego nie powinno być uzależnione od tego, czy wcześniej fiskus zabezpieczył się na majątku podatnika, czy nie (hipoteka przymusowa na nieruchomości lub zastaw skarbowy na niektórych rzeczach ruchomych i prawach majątkowych). Według TK to, czy z upływem określonego terminu zobowiązanie wygasa, czy też nie, nie może być uzależnione od tego, jakiego rodzaju majątek jest w posiadaniu podatnika, bo to narusza ochronę prawa własności. W ocenie TK niekonstytucyjny jest art. 70 par. 6 ordynacji podatkowej (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) dotyczący braku przedawnienia na skutek zastosowania hipoteki w brzmieniu do końca 2002 r. Z ustnego uzasadnienia wyroku wynika też, że obecnie obowiązujący art. 70 par. 8 ordynacji, który określa, że nie przedawniają się długi wobec fiskusa zabezpieczone nie tylko hipoteką, ale również zastawem skarbowym, zawierają te same wady konstytucyjne i wymagają zmiany.
TK uznał za niekonstytucyjny
Art. 70 par. 6 ordynacji podatkowej
Nie ulegają przedawnieniu zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką, jednakże po upływie terminu przedawnienia zaległość podatkowa może być egzekwowana tylko z przedmiotu hipoteki. (brzmienie do końca 2002 r.)
TK uznał, że przepis wymaga zmiany
Art. 70 par. 8 ordynacji podatkowej
Nie ulegają przedawnieniu zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką lub zastawem skarbowym, jednakże po upływie terminu przedawnienia zobowiązania te mogą być egzekwowane tylko z przedmiotu hipoteki lub zastawu. (obecne brzmienie)