statystyki

Kiedy podatnik osiąga przychody z działalności wykonywanej osobiście

autor: Magdalena Majkowska08.10.2013, 07:25; Aktualizacja: 08.10.2013, 12:49
Podatki

Podatkiźródło: ShutterStock

Wynagrodzenie za świadczenie usług może stanowić odrębne od działalności gospodarczej źródło przychodów. Osoba uzyskująca takie należności nie jest wówczas przedsiębiorcą. Obowiązki płatnika podatku dochodowego ciążą na podmiocie wypłacającym pieniądze, czyli zleceniodawcy.

Do prawidłowego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych niezbędna jest właściwa klasyfikacja uzyskiwanych przychodów. Od tego zależy, jakie zasady opodatkowania PIT zastosujemy, np. czy będzie to skala podatkowa, czy może podatek zryczałtowany potrącany przez płatnika, oraz czy i w jakiej wysokości mamy prawo uwzględnić koszty uzyskania przychodów. Liczne interpretacje podatkowe wskazują, że w praktyce trudności może sprawiać klasyfikacja przychodów do źródła, jakim jest działalność wykonywana osobiście, szczególnie jeśli w grę wchodzi możliwość ich zaliczenia do innych rodzajów źródeł przychodów, np. działalności gospodarczej.


Pozostało 91% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • wjw(2013-10-09 13:07) Zgłoś naruszenie 00

    A prawnicy mimo, że prowadzą własne kancelarie na podstawie wpisu do ewidencji a za sprawy z urzędu wystawiają sądom faktury VAT to te potrącają zaliczki na podatek dochodowy bo taka działalność jest wykonywana osobiście. Skoro tak to sądy powinny wypłacać wynagrodzenie bez faktur.
    Proponuję MF potrącanie zaliczek na PIT wszystkim firmom jednoosobowym bo w każdej z nich przedsiębiorca wykonuje czynności osobiście.
    Chory kraj.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane