Jeśli podatnik kupi samochód za granicą taniej, niż wynosi jego średnia cena, to organy mogą ustalić podatki od większej wartości.
Jeśli podatnik kupi samochód za granicą taniej, niż wynosi jego średnia cena, to organy mogą ustalić podatki od większej wartości.
Podatnik sprowadził samochód osobowy z USA. Twierdził, że był uszkodzony. W zgłoszeniu celnym podał cenę zakupu, czyli 31 151 zł (11,5 tys. dol.). Od tej kwoty wyliczył cło, akcyzę i VAT. Naczelnik urzędu celnego początkowo nie kwestionował tych rozliczeń, ale po trzech latach sprawdził zgłoszenie podatnika i porównał z ofertami podobnych samochodów na stronie internetowej www.autotrader.com. Podane tam ceny wahały się od prawie 17 tys. dol. do ponad 28 tys. dol. Organ powołał więc biegłego, aby wycenił auto podatnika. I ostatecznie przyjął, że wartość samochodu wynosiła prawie 47 tys. zł (16 270 dol.). Od niej należało liczyć cło, akcyzę i VAT. Urząd zweryfikował należności podatkowe (celne się przedawniły), z czym nie zgodził się podatnik. Sąd sprawdził decyzje organów i nie znalazł w nich błędów. Organy prawidłowo zakwestionowały wartość celną auta, co miało decydujące znaczenie dla obliczenia akcyzy i VAT. Należności celne przedawniły się zgodnie z art. 221 ust. 3 oraz art. 201 ust. 1 lit a) i ust. 2 Wspólnotowego Kodeksu Celnego (Dz.Urz. UE L 145 z 2008 r.).
Organy mogły jednak ustalić tę wartość dla celów akcyzy i VAT. Zdaniem sądu prawidłowo uznały, że wartość podana przez podatnika jest za niska. Samochód został zgłoszony jako uszkodzony, ale sprzedawca w USA nabył go jako nowy i nie dysponował certyfikatem wydawanym dla pojazdów powypadkowych. Auto przeszło też pozytywnie badania techniczne przed jego pierwszą rejestracją w Polsce. Stan faktyczny podany przez podatnika był więc sprzeczny z późniejszymi ustaleniami organów. Zdaniem sądu zasadnie ustaliły one wartość celną samochodu dla potrzeb akcyzy, powołując się na opinię biegłego. Prawidłowo też postąpiły, określając kwotę VAT. Zgodnie z art. 29 ust. 13 ustawy o VAT (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) podstawą opodatkowania w imporcie towarów jest wartość celna powiększona o należne cło, przy uwzględnieniu stosownej stawki podatku (w omawianym przypadku 22 proc., obecnie – 23 proc.).
Wyrok jest nieprawomocny.
ORZECZNICTWO
Wyrok WSA w Rzeszowie z 5 września 2013 r., sygn.akt I SA/Rz 423/13.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama