Fiskus domaga się podatku od pogrzebów

autor: Mariusz Szulc27.08.2013, 07:02; Aktualizacja: 27.08.2013, 07:28
Pogrzeb

Pogrzebźródło: ShutterStock

Pogrzeb służy pojedynczym wiernym, a nie całej wspólnocie. Dlatego nie jest zwolniony z podatku od towarów i usług – twierdzi dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (53)

  • Roman(2013-08-27 07:45) Zgłoś naruszenie 00

    Nareszcie ktoś włączył myślenie.
    Każda usługa wykonywana odpłatnie przez funkcjonariuszy związków wyznaniowych powinna być opodatkowana na zasadach ogólnych.
    Przecież zwalnianie tych instytucji z obowiązków podatkowych odbywa się ze szkodą dla finansów publicznych, czyli ze szkodą dla dobra wspólnego

    Odpowiedz
  • Michał(2013-08-27 07:49) Zgłoś naruszenie 00

    Pogrzeb nie jest działalnością zarobkową parafii? Od kiedy?! ;-D
    Księża tak zdzierają z ludzi, że to się niekiedy w głowie nie mieści. 1,5tyś. za pogrzeb nie wliczając w to nic. Sama usługa księdza. Ręce opadają.
    Ścigać czarnych i doić jak resztę społeczeństwa.

    Odpowiedz
  • Mec.(2013-08-27 08:01) Zgłoś naruszenie 00

    Opodatkujmy jeszcze śmierć. W kraju Rostowskiego , Belki i Balcerowicza nic chyba już nie zdziwi. Za 10 lat każdy obywatel będzie miał zainstalowane w organizmach urządzenia do pomiaru ilości powietrza, którym oddychamy. Za 10 mg/l będzie już stawka podatlu przewidziana.

    Odpowiedz
  • Roman(2013-08-27 08:13) Zgłoś naruszenie 00

    „Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki.” - Benjamin Franklin

    Odpowiedz
  • Niewierny(2013-08-27 08:17) Zgłoś naruszenie 00

    "POgrzeb sluzy pojednynczym wiernym"?- to moze zamordowac cala ludnosc Polski i dopiero bedzie zysk dla skarbu panstwa (czytaj zlodziei i bandtow PO,SLD(PZPR),PSL(dziwkiPRL)Palikotowni ?
    Dobrze byloby aby Narod Polski dokonal POgrzebu tych niewiernych Polsce czerwonych i PObarwionych bandytow

    Odpowiedz
  • hahaha(2013-08-27 08:18) Zgłoś naruszenie 00

    oddychanie tez służy pojedynczemu człowiekowi.. proponuje i to opodatkować tłuki z PO

    Odpowiedz
  • grabarz(2013-08-27 08:25) Zgłoś naruszenie 00

    do "Michał" - prosta sprawa, zrezygnuj z księdza; też ciebie zakopią i jeszcze zaoszczędzą kupę kasy

    Odpowiedz
  • matitalolo(2013-08-27 08:33) Zgłoś naruszenie 00

    Po zwłokach do celu. Ten urzędnik nadgorliwy chce chyba zapunktować u Naczelnego Książkowego RP i awansować.. To chory kraj w którym takie chore pomysły rodzą się w głowach urzędników.Chcą połączyć siłay w dojeniu obywateli i podrożyć wydatki na nieuchronny koniec Autorzy pomysłu powinni płacić wielokrotność stawki

    Odpowiedz
  • miły(2013-08-27 08:58) Zgłoś naruszenie 00

    Nasz Pastor grosza nie bierze zaślub, czy pogrzeb. Wszystkie posługi są w jego obowiązkach, jakie przyjął na siebie decydując się zostać Pastorem. Oczywiście dostaje pensje, bo z czegoś musi żyć, ale nie każe sobie płacić dodatkowo za nic. Można do niego w każdej sprawie zadzwonić 24 h, bo on nam służy. Cieszy się ogromnym szacunkiem w naszej wspólnocie lokalnej i nie tylko.

    Odpowiedz
  • Jestar(2013-08-27 09:09) Zgłoś naruszenie 00

    Proponuję organizację pogrzebów zbiorowych np. po 30-50 osób. Wtegy to będzie dla społeczności zbiorowej. Czy ktoś widział rachunek od księdza ...
    O czy my mówimy... To jest zmyłka dla zajęcia społeczeństwa ...

    Odpowiedz
  • Antek(2013-08-27 09:10) Zgłoś naruszenie 00

    A czy ktoś się zastanowił kto zapłaci ten podatek, bo przecież nie ksiądz. Będzie co łaska +VAT :(((

    Odpowiedz
  • artur(2013-08-27 09:15) Zgłoś naruszenie 00

    ludzie nie nabierajcie sie na takie artykuły,to prowokacja, dyskusję trzeba spychać na boczny tor,poza tym nawet jeśli fiskus opodatkuje WSZYSTKO to i tak nie poprawi to finansów Państwa ("krzywa Laffera) to się nazywa życie w "ogrodzie koncentracyjnym" nie obozie- to by rząd za dużo kosztowało, a wyjścia z niego nie ma.

    Odpowiedz
  • l(2013-08-27 09:16) Zgłoś naruszenie 00

    A vat zapłaci ciemiężona w większości rodzina zmarłego, a ta banda „z.” wozi się nowymi drogimi samochodami, korzysta z wielu przywilejów większości obywateli zabierając co się da i ma ich w d. a od koryta nie chce odejść, od lat mówią o samofinansowaniu partii i nic oczywiście nie zagłosują ci czy inni

    Odpowiedz
  • Glista(2013-08-27 09:58) Zgłoś naruszenie 00

    Ilez to POdatkow wplynie do rajow POdatkowych,gdy zlodzieje PO siegna do pogrzebanych od tylu wiekow nieboszczykow ? A jeszcze ile POdatkow od wykopywania umarlych ? Prawa PO siegaja wstecz bez przedawnien,momo ze jeszcze nie bylo kasy lewacko-liberlanej holoty.

    Odpowiedz
  • Observer 65(2013-08-27 10:01) Zgłoś naruszenie 00

    Trzódka od Vincenza Rostkowskiego ( to ten co nie ma numeru PESEL ) przechodzi sama siebie. Proponuję dowalić podatek od nieruchomości przy zakupie VIAGRY oraz podatek od luksusu dla mężczyzn posiadających młodsze żony od siebie o przynajmniej 10 lat ! Tak trzymać w końcu Polska to państwo prawa , za przewagą bezprawia !

    Odpowiedz
  • ciekawa(2013-08-27 10:14) Zgłoś naruszenie 00

    Uważacie, że kościoły nie powinny płacić VAT-u za odpłatne usługi?
    Czy może usługi, które świadczą (np.pogrzeby) powinny byż zwolnione (lub nie podlegające) z VAT-u? Drugi przypadek dotyczyłby np. cywilnych pogrzebów.

    Odpowiedz
  • emeryt(2013-08-27 10:27) Zgłoś naruszenie 00

    A dlaczego niby kościół nie ma odprowadzać podatku od pogrzebów,chrztów,ślubów, od postawienia pomnika,itp. skoro żąda za to niemałą kwotę,a rachunku np.za pogrzeb do ZUSu nie da .Mówią co łaska ale w mojej parafii jest cennik co za ile,więc dlaczego ma się ktoś bogacić wmawiając ludziom co łaska.

    Odpowiedz
  • Prosty Obywatel, czyli nikt(2013-08-27 10:42) Zgłoś naruszenie 00

    Dobry urzędnik administracji publicznej (z ZUS, ale bez mundurowych - jest ich prawie 500 000 (osób)) "jest reprezentantem III RP jako calości (cyt.z USI) musi dbać o swoją pensję. VAT, to główne źródło zasilania budżetu...

    Odpowiedz
  • Jaromir(2013-08-27 10:57) Zgłoś naruszenie 00

    "Fiskus domaga się podatku od pogrzebów" To niech wyśle komornika NA CMENTARZ DO ZMARŁEGO! Zresztą i tak komorników ludzie nazywają HIENAMI - ODPOWIEDNIA nazwa.

    Odpowiedz
  • Jaromir(2013-08-27 11:08) Zgłoś naruszenie 00

    Uzupełnienie do poz. 22

    Do: 1 Roman z IP: 87.207.34.*
    Dla DOBRA WSPÓLNEGO to trzeba wypier...lić 80% urzędasów i wtedy dopiero koszty ich utrzymania będą mogły być OPŁACALNE i opłacane DLA DOBRA WSPÓLNEGO!
    Cytat z Benjamina Franklina też służy WYŁĄCZNIE urzędasom i nie jest pochwałą dla nich, tylko czymś NAJGORSZYM i nieuniknionym.
    Poza tym NIE MA GORSZEGO ZŁODZIEJA od PAŃSTWA! ŁUPIE wszystko, co się da, nawet to, tego czego NA RAZIE się nie da.

    Do: 8 matitalolo z IP: 83.24.76.*
    Nie ma się czemu dziwić - CHCĄ WIĘKSZYCH PREMII i NAGRÓD! "Należą" się im za "twórcze" myślenie!

    Odpowiedz