statystyki

W jaki sposób rozliczyć dochody z internetowych banków zdjęć

autor: Przemysław Molik26.08.2013, 07:10; Aktualizacja: 26.08.2013, 08:40
Podatki

Podatkiźródło: ShutterStock

Sprzedaż fotografii w sieci podlega podatkowi dochodowemu. W zależności od liczby transakcji jest to albo przychód z praw autorskich, albo z działalności gospodarczej. W pierwszym przypadku twórca ma prawo do uwzględnienia 50-proc. kosztów uzyskania przychodów.

Fotografia może być nie tylko zajęciem hobbystycznym, ale również źródłem zarobku. Nie trzeba być jednak profesjonalnym artystą, który ma własne studio, by na niej zarabiać. Można udostępniać swoje prace w internetowych bankach zdjęć (stocki fotograficzne). Wgrane na takie serwery zdjęcia z podróży mogą posłużyć wydawcom do zaprojektowania pocztówek czy albumów albo zilustrowania publikacji prasowych. Także inne ujęcia, np. fotografie starych przedmiotów czy maszyn, mogą zainteresować nabywców. Jeśli znajdzie się chętny na zakup danego materiału, autor dostaje wynagrodzenie – stawka zależy od umowy.


Pozostało 91% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane