Ordynacja podatkowa w gruzach. Trzeba nowej ustawy

autor: Grażyna Leśniak07.08.2013, 06:55; Aktualizacja: 07.08.2013, 10:49
Podatki

Podatkiźródło: ShutterStock

Przepisy ordynacji podatkowej są tak złej jakości, że nie da się ich poprawić kolejnymi zmianami. Te ostatnie pogłębiają chaos i mnożą błędy. Konieczne jest powołanie komisji kodyfikacyjnej prawa podatkowego.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (14)

 • BAQSIOR(2013-08-10 18:26) Zgłoś naruszenie 00

  Kapitalistyczna Polska: Pierwszy milion trzeba ukraść... I wsZystko było temu podporządkowane.

  Odpowiedz
 • roman41(2013-08-08 07:55) Zgłoś naruszenie 00

  Cieszę się, że autorytety zabrały głos w sprawie tzw ordynacji podatkowej.
  Pozwolę sobie jednak na pewne uwagi jako ten który miał kontrolę skarbową w zakresie tzw nieujawnionych przychodów która wszczęta została bez żadnych podstaw prawnych ani logicznych a zakończyła się tzw wynikiem- bez uwag.
  Moim zdaniem aby przyszła ordynacja podatkowa była zrozumiała dla zwykłego podatnika musi zawierać jasno sprecyzowane definicje odnośnie
  co to są przychody, dochody, nieujawnione przychody itp. W innym przypadku żadna ordynacja podatkowa nie ma sensu. Można powiedzieć,
  że podstawowe pojęcia takie jak np. dochód "wynosi się ze szkoły" ale kontrolujący i podatnik nie musieli chodzić do tej samej placówki oświatowej. Bardzo ważną jest również sprawa przedawnienia zarówno co do możliwości wszczęcia postępowania podatkowego i w sprawie tzw
  nieujawnionych przychodów oraz w trakcie jego trwania.

  Odpowiedz
 • terefere(2013-08-07 17:51) Zgłoś naruszenie 00

  Zgadzam się z ekspertami. Najlepiej dla porządku prawnego i ogólnego dobrobytu RP będzie, jak zobowiązania podatkowe będą się przedawniały już po 6 miesiącach, a decyzja podatkowa będzie mogła być wydana wyłącznie po udzieleniu zgody przez podatnika. Dodam, że podatnik lub jego pełnomocnik powinien zapoznać się z treścią decyzji zanim zostanie ona wydana, by mógł zgłosić do niej ostateczne poprawki.

  Odpowiedz
 • hej(2013-08-07 13:24) Zgłoś naruszenie 00

  cale Ministerstwo do wymiany i zamiatac ulice bo oni nic nie potrafia tylko lupic ludzi i firmy dramat

  Odpowiedz
 • Maria B.(2013-08-07 10:52) Zgłoś naruszenie 00

  Nareszcie, bo po Konstytucji jest to najważniejszy dla obywateli kodeks, a włączenie naukowych ośrodków daje gwarancje jakości.

  Odpowiedz
 • Władza analfabetów(2013-08-07 10:49) Zgłoś naruszenie 10

  Brak wiedzy ekonomicznej wodą na młyn dla POtumanionych

  Upowszechnienie wiedzy ekonomicznej jest w kraju demokratycznym ważne, ponieważ obywatele decydują o wyborze władz, a z kolei władze nadają kierunek polityce gospodarczej. Jeśli 62 proc. Polaków ma małą wiedzę ekonomiczną (sami tak uważają), to w nieuchronny sposób są podatni na demagogiczne hasła polityków.

  Odpowiedz
 • taka jest prawda(2013-08-07 10:20) Zgłoś naruszenie 01

  oto III RP Tuska...jeden wielki bałagan

  Odpowiedz
 • o(2013-08-07 09:35) Zgłoś naruszenie 00

  Może trochę inaczej, adwersarze wypowiadający się na łamach tego tekstu to osoby w jakimś sensie niezależne, raz mają reklamę na pierwszej stronie tej gazety, dwa czy spotkały się kiedyś z brutalną rzeczywistością, hamstewem, ignorancją itp. prozą życia codziennego, jest wiele osób niewidocznych „zaszufladkowanych” mających wiele dobrych, własnych pomysłów, ale nie mogących ich chyba nigdy przedstawić, krytykują że złe prawo tu i tam, ale nikt żadnej odpowiedzialności z jego twórców nie poniósł poza różnymi problemami innych ludzi, np. w podatkach, niektórych podatników, powołano się np. na J. Zycha, który również nie brał udziału w tworzeniu prawa za darmo, był i jest działaczem partyjnym, samorządowym, wychwalanym tu i ówdzie przez niektórych, nie krytykuję oczywiście niektórych osiągnięć można nawet aprobować ale nie o to tu chodzi; z oświadczeń majątkowych wynika że to zamożny człowiek, z ostatniego publikowanego że nie poprzestawał na tym co miał, zwykłe „ludzkie dążenie do władzy, pieniędzy”, np. liczne nieruchomości, oszczędności w dolarach USD ponad 62 tysiące zł (62.147,79 zł), licząc kurs dolara amer. min. za 3 zł, to ok. 190 ty s. zł może za udział w tworzeniu prawa, nie wiadomo, marzenia wielu...?, a to jeden z „mniej zamożniejszych” decydentów w PRL i RP; oczywistym jest że nikt nigdy nie stworzy „idealnego” prawa, bo jedni muszą mieć w tym jakiś interes, zazwyczaj decydująca i wpływowa mniejszość, a inni nie...,

  Odpowiedz
 • Reason(2013-08-07 09:04) Zgłoś naruszenie 00

  Nasi politycy chwalą się ile to ściągnęli kapitału zagranicznego i ile to zagranicznych firm inwestuje w Polsce i tworzy miejsca pracy zamiast zadbać aby polscy przedsiębiorcy, nasze krajowe małe i większe firmy miały właściwe warunki do stabilnego rozwoju i budowania naszego, polskiego kapitału. Firmy zagraniczne traktują nas jak tanią siłę roboczą przenosząc tu produkcję z uwagi na niskie koszty robocizny, dostają ulgi podatkowe o których polska firma może tylko pomarzyć a gdy okazuje się że mogą produkować gdzieś jeszcze taniej to przenoszą tam produkcję.
  A traktowanie podatnika na zasadzie "nie ma ludzi niewinnych"... rozbudowa aparatu ucisku fiskalnego i cała reszta - czasem zastanawiam się czy ktoś na górze nie bierze grubych pieniędzy za takie rozkładanie naszej gospodarki i rodzimych firm.

  Odpowiedz
 • TROCKI(2013-08-07 09:03) Zgłoś naruszenie 00

  NIECH O JAKOŚCI PRAWA PODATKOWEGO ŚWIADCZY FAKT, IŻ PRAKTYCZNIE, KAŻDY URZĄD SKARBOWY, CZY TEŻ IZBA SKARBOWA, JEGO PRZEPISY INTERPRETUJE ODMIENNIE.

  OD SAMEGO POCZĄTKU PRAWO PODATKOWE BYŁO TWORZONE NA POTRZEBY PARTYKULARNYCH INTERESÓW PEWNYCH ŚRODOWISK BIZNESOWYCH I POLITYCZNYCH.

  DZIŚ, ABY TO WSZYSTKO WYPROSTOWAĆ I SKIEROWAĆ NA NORMALNE TORY NALEŻAŁOBY NAPISAĆ OD NOWA PRAKTYCZNIE KAŻDĄ USTAWĘ PODATKOWĄ.

  Odpowiedz
 • podatnik(2013-08-07 08:57) Zgłoś naruszenie 00

  BAŁAGAN JEST CELOWY I STWARZA ELDORADO DLA OSZUSTÓW ZE SKARBÓWEK GNĘBIĄCYCH PODATNIKA. GŁUPOTA POMIESZANA Z DRAŃSTWEM.

  Odpowiedz
 • stary komuch(2013-08-07 08:49) Zgłoś naruszenie 00

  Ekipa Tuska i Komorowskiego czyli chłopcy od michnika zawsze byli do dupy ale ta ekipa to są dyletanci i nieroby najwyższej klasy.

  Odpowiedz
 • Leo(2013-08-07 08:33) Zgłoś naruszenie 00

  No i co z tego? Pan Minister - Drogi Leszku - może Was tylko "przeszkolić", co w jego rozumieniu oznacza: mam Was w d.

  Odpowiedz
 • fisher(2013-08-07 08:09) Zgłoś naruszenie 00

  Szanowni Panstwo, kryzys procesu stanowienia nie tylko prawa podatkowego ale wszystkich dziedzin.
  NIechaj sie pozniej nie dziwia ze ludzie uciekaja stad w takim tempie i zadne zlobki nie zatrzymaja tu ludzi ktorzy chca prowadzic biznes. traktowanie podatnika jako potencjalnego zlodzieja na pewno nie wzmacnia jego patriotyzmu.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane