To jest bardzo ważne orzeczenie, jedno z ważniejszych dotyczących osób fizycznych. Oznacza, że tak naprawdę w obrocie prawnym nie ma i nigdy nie było art. 20 ust. 3 ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), który pozwala organom podatkowym ustalać przychody z nieujawnionych źródeł na podstawie tzw. zewnętrznych znamion - mówi Ireneusz Krawczyk, radca prawny, partner w kancelarii Ożóg i Wspólnicy.
18 lipca Trybunał Konstytucyjny uznał przepisy wprowadzające opodatkowanie nieujawnionych przychodów za niekonstytucyjne (sygn. akt SK 18/09). Co to oznacza dla podatników, którzy mają takie sprawy?
To trudne pytanie, bo na razie znamy tylko ustne uzasadnienie wyroku. Bezsprzecznie to jest bardzo ważne orzeczenie, jedno z ważniejszych dotyczących osób fizycznych. Oznacza, że tak naprawdę w obrocie prawnym nie ma i nigdy nie było art. 20 ust. 3 ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), który pozwala organom podatkowym ustalać przychody z nieujawnionych źródeł na podstawie tzw. zewnętrznych znamion. Pytanie, co w tej sytuacji zrobi Ministerstwo Finansów. Organy podatkowe najprawdopodobniej nie umorzą prowadzonych postępowań, choć tak należałoby zrobić. Powinny jednak prowadzić je w sposób zgodny z zaleceniami TK. Podatnicy z kolei mogą żądać umorzenia postępowań z uwagi na brak podstawy prawnej.