Grupy przestępcze zajmujące się wyłudzaniem podatków, kredytów bankowych i hazardem w internecie przeżywają rozkwit. – Przestępcy dla swoich celów kupują „gotowe” spółki. Regułą jest rejestrowanie po 50 pod jednym adresem.
Rekordem było odkrycie 200 spółek zarejestrowanych w tym samym miejscu – opowiada proszący o anonimowość inspektor kontroli skarbowej. Trend potwierdzają dane Centralnego Biura Śledczego. Tylko w 2012 r. CBŚ obserwowało 277 grup przestępczych o charakterze ekonomicznym. To o 68 więcej niż w 2011 r. i aż o 100 więcej niż w 2010 r.
Przestępstwa polegające na wyłudzeniach VAT czy niepłaceniu akcyzy są wykrywane w urzędach skarbowych. Policja nie ma dostępu do danych podatników na etapie operacyjnym. Informacje stanowiące tajemnicę skarbową może pozyskiwać od służb podatkowych, np. współpracując z wywiadem skarbowym.
Przedmiot, którym obracają grupy przestępcze albo ludzie, którzy się tym zajmują, ma znaczenie drugorzędne. – Niedawno mieliśmy stal żebrowaną, ale ten towar jest już w zaniku. Teraz przestępcy obracają tworzywem PEEK, lampami halogenowymi, katodami miedziowymi – wylicza nasz informator. – Asortyment jest szeroki. Zazwyczaj są to rzeczy o dużej wartości, nieoznaczone co do sztuki lub wręcz niepoliczalne. Nie mają indywidualnych numerów, przez co ustalenie, że w obiegu pozostają wciąż te same rzeczy, jest trudne lub niemożliwe – dodaje. Można więc kilka razy „kupować” ten sam towar i za każdym razem odliczać VAT.
W przypadku nielegalnych papierosów w grę wchodzi ich produkcja w kraju oraz sprowadzanie np. Chin drogą morską. Paliwa przywożone są z Litwy, Łotwy i Białorusi w bakach ciężarówek. Tu zarobek jest na akcyzie.
Są firmy, które istnieją krótko, tylko do wyłudzenia VAT. Ale są i takie, które oprócz przekrętów prowadzą legalną działalność, która ma je uwiarygodnić.
Różne są też zyski przestępców i zależą od tego, czym się zajmują, w jaki sposób funkcjonują i jak długo. W sprawie dotyczącej obrotu tworzywem PEEK budżet stracił ponad 52 mln zł.
Dziś nie ma już takich struktur przestępczych jak kiedyś, gdy grupy dzieliły wpływy i kontrolowały – każdą określoną część kraju. Dziś wszyscy robią wszystko, wykorzystując sprawdzone mechanizmy wyłudzeń. A członkowie grup nie są dziś prymitywnymi bandziorami z nożem. To ludzie doświadczeni w prowadzeniu biznesu, znają się na rozliczeniach podatkowych i księgowości.