Z wczorajszej uchwały siedmiu sędziów NSA wynika, że obniżoną stawkę VAT można stosować tylko wtedy, kiedy szafa lub zabudowa kuchenna jest trwale związana ze ścianami mieszkania. Tylko w takim przypadku ma ona bowiem cechy modernizacji lokalu czy domu.
– Jeśli da się w prosty sposób wyjąć taką szafę lub zabudowę i sprzedać ją ponownie na rynku, to nie mamy do czynienia z modernizacją – podkreśliła sędzia Małgorzata Niezgódka-Medek.
Sprawa, jaką zajął się sąd, dotyczyła usług o tzw. kompleksowym charakterze. Zamówienie klienta jest realizowane w ten sposób, że firma najpierw opracowuje projekt zabudowy, dopasowuje go do indywidualnego mieszkania klienta, a następnie zamawia w innej firmie przycięte na wymiar blaty, drzwi, listwy czy półki. Klient płaci jedną cenę za montaż i dostarczenie materiałów. Nie może oddzielnie zamówić poszczególnych części czy projektu. Firmy uważają, że realizacja takiego zamówienia jest usługą modernizacji wykonaną w mieszkaniu czy domu i zgodnie z art. 41 ust. 12 ustawy o VAT (t.j. Dz.U. z 2011 r., nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) może być objęta 8-proc. stawką.
Minister finansów z kolei twierdzi, że nie jest to usługa, ale dostawa towarów. Według niego dostarczenie elementów zabudowy jest dominującym elementem tego zamówienia, a nie ich montaż. Dodatkowo w ocenie fiskusa za opodatkowaniem takiego zamówienia 23-proc. stawką przemawia to, że z końcem 2010 r. przestały obowiązywać preferencje podatkowe dla usług budowlano-montażowych.
NSA nie zgodził się z ministrem. Oznacza to, że niższą stawkę można stosować do montażu trwałej zabudowy w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 300 mkw. oraz w lokalach mieszkalnych o powierzchni do 150 mkw.
Podkreślił, że zamontowanie szafy wnękowej przy wykorzystaniu elementów konstrukcyjnych budynku jest modernizacją. Uchwała jest wiążąca dla składów sądów administracyjnych WSA i NSA. Zostało do niej zgłoszone jedno zdanie odrębne.
ORZECZNICTWO
Uchwała NSA w składzie siedmiu sędziów (sygn. I FPS 2/13)