PIT przy sprzedaży
Darowizna dla rodziny
Obowiązki w VAT
Część przedsiębiorstwa
1 Czy transakcja dotyczy zorganizowanej części
Przedsiębiorca chce przejść na emeryturę. Postanowił wnieść do spółki swojego brata sklep obuwniczy. Pomieszczenie, w którym się on mieści, jest jednak wynajmowane. Umowa najmu ma zostać rozwiązana – nabywca ma prowadzić działalność w nowym miejscu. Czy sklep stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa?
Zgodnie z orzecznictwem Naczelnego Sądu Administracyjnego, aby daną wydzieloną strukturę firmy uznać za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, wystarczające jest wyodrębnienie na poziomie organizacyjnym i finansowym. Przykładowo NSA w wyroku z 9 marca 2011 r. (sygn. akt II FSK 502/10) uznał, że nie jest wcale konieczne, aby w skład ZCP wchodziła własność nieruchomości lub inny tytuł do dysponowania nią (np. poprzez umowę dzierżawy). Sąd podkreślił, że o ile działalność gospodarcza musi być realizowana w określonym fizycznie miejscu, to jednak prawo do władania nieruchomością, w której funkcjonuje zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie musi wchodzić w skład tak wyodrębnionej całości.
W innym wyroku z 27 września 2011 r. (sygn. akt I FSK 1383/10) NSA orzekł, że ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa będziemy mieć również do czynienia wtedy, gdy podatnik zlecał obsługę kadrową, księgową czy też informatyczną zewnętrznym firmom. Nie jest więc konieczne, aby w skład ZCP wchodziły wyodrębnione struktury zajmujące się obsługą personelu, rozliczeniami czy komputerami w firmie.
Tak więc podatnik, który chce wnieść sklep obuwniczy (bez prawa do lokalu, w którym się on mieści) aportem do spółki swojego brata nie zapłaci ani podatku dochodowego, ani podatku od towarów i usług.
Podstawa prawna
Art. 5a pkt 3, pkt 4m, art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.). Art. 2 pkt 27e ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 z późn. zm.). Art. 1 ust. 1 pkt 1, art. 4a ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 93, poz. 768 z późn. zm.). Art. 551 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r. nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a, art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 101, poz. 649 z późn. zm.).
Jak prawidłowo udokumentować przekazanie przedsiębiorstwa najbliższym
Zakładając, że przekazanie firmy (przedsiębiorstwa) najbliższej rodzinie nastąpi nieodpłatnie, będziemy mieć do czynienia z darowizną w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Co do zasady nabycie w ten sposób rzeczy i praw majątkowych podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Ustawa przewiduje wiele zwolnień, z których jedno dotyczy darowizny na rzecz najbliższej rodziny. Uważani są za nią: małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha darczyńcy. Zastosowanie zwolnienia darowizn w stosunku do tych osób możliwe jest jednak tylko w sytuacji, gdy obdarowani:
● zgłoszą na formularzu SD-Z2 nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, oraz
● w przypadku nabycia środków pieniężnych udokumentują ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy.
Zgłoszenie na formularzu SD-Z2 powinno być dokonane w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. Zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn obowiązek podatkowy powstaje z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia (w razie zawarcia umowy darowizny w innej formie niż akt notarialny). Jeżeli przepisy wymagają szczególnej formy oświadczeń darczyńcy i obdarowanego (ze względu na przedmiot darowizny), obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia takich oświadczeń.
Co ważne, zgłoszenie SD-Z2 nie jest wymagane, jeżeli:
● nabycie nastąpiło na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego, lub
● wartość majątku nabytego łącznie od jednej osoby na przestrzeni 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych nie przekracza kwoty wolnej od podatku określonej dla pierwszej grupy podatkowej, tj. 9637 zł.
Zatem, jeżeli chcemy uniknąć formalności związanych z informowaniem urzędu skarbowego o planowanej darowiźnie, warto zadbać, aby jej przekazanie nastąpiło na podstawie aktu notarialnego.
W razie jednak złożenia zgłoszenia SD-Z2 do urzędu skarbowego należy pamiętać, że urząd ten nie jest obowiązany do wydania pisemnej informacji potwierdzającej spełnienie warunków do uzyskania zwolnienia. Jeżeli z jakichkolwiek przyczyn podatnikowi na tym zależy (ma w tym interes prawny), winien złożyć pisemny wniosek o wydanie zaświadczenia. Wystawiane jest ono w terminie 7 dni od wpłynięcia wniosku do urzędu. Potwierdza stan prawny na dzień jego wydania. Organ powinien je wydać na podstawie posiadanych przez siebie informacji, niemniej jednak może również przeprowadzić postępowanie wyjaśniające. Wystawienie zaświadczenia podlega opłacie skarbowej w wysokości 17 zł.