Przestępcy wykorzystują bezradność fiskusa i wyłudzają VAT

autor: Łukasz Zalewski, Agnieszka Pokojska05.06.2013, 07:21; Aktualizacja: 05.06.2013, 11:50
Pieniądze

Pieniądzeźródło: ShutterStock

Gdy rząd próbuje przeszkodzić wyłudzającym VAT w jednym sektorze, uaktywniają się w innym. Ostatnio upodobali sobie handel elektroniką.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (26)

  • użendnik(2013-06-06 05:53) Zgłoś naruszenie 10

    Jak to - wprowadzono metryczki, spisy akt, wprowadzono ustawę o odpowiedzialności za decyzje, rozszerzono odpowiedzialność w ustawie o finansach publicznych ( to z tej pewnie beknie ministra Mucha), jeśli komuś nie starcza to zostaje jeszcze najnormalniejszy Kodeks Pracy, wprowadzono zawiadomienia o kontrolach, ograniczono kontrole do kilunastu dni, I MIAŁOBYĆ LEPIEJ. Do tego od 8 lat brak podwyżek i przez następne kila lat, zakaz zatrudniania. Szanowni czytelnicy i redaktorzy - chcieliście rozwalić urzędników i skarbówkę no to jest rozwalona, sparaliżowana, wyszydzana przez swoiach własnych ministrów, premiera. Do 1 - trochę przesadzasz ale nie zapomnij, że przy 25 dniach do zwrotu ciężko skontrolować faktyczny przepływ towaru ( zwykle pół Europy) a w przypadku nieuzasadnionych podejrzeń trzeba wypłacić odsetki, które następnie będą opisywane w GP jako błędy za które trzeba obciążyć pracownika 12x pensji... A przy zawiadomieniach o kontroli 7 dni można mieć dyżurne pręty i inne materiały na skłądach, które krążą wraz z fikcyjnymi materiałami po całym kraju,a papier? papier czyli faktura wszystko przyjmie...

    Odpowiedz
  • skarbowiec(2013-06-09 11:22) Zgłoś naruszenie 10

    #20. jak rozumiem ty poprzez użycie epitetów typu: "tępaki, ścierwojady, głąby" prezentujesz typowy dla polactwa poziom kultury osobistej w odróżnieniu od chamstwa skarbówki... Typowa polska hipokryzja i obłuda...
    Pewnie podatki płacisz tak samo czyli kantuję ile wlezie bo inni też kantują. Czyli jesteś usprawiedliwiony. W niedzielę ładnie i przykładnie do kościółka, potem w necie powrzucasz parę tekstów na klechów i dyktat czarnej mafii a wieczorem spojrzysz na swoją gębę w lustrze i żadna refleksja w pustej łepetynie się nie pojawi...

    Odpowiedz
  • prosty_człowiek(2013-06-07 13:56) Zgłoś naruszenie 11

    A po jaką cholerę nam ten cały VAT.? Armia urzędników ścigająca oszustów. Armia prawników, sądów, posłów itd "uszczelniających przepisy", w których już nikt się nie może połapać. Ile to wszystko kosztuje? Czy wprowadzenie podatku obrotowego na poziomie kilku procent nie byłoby bardziej efektywne dla budżetu ? A i przedsiębiorcy mogliby się skupić na przedsiębiorczości. ;)

    Odpowiedz
  • .(2013-06-09 09:08) Zgłoś naruszenie 11

    Bo skarbówka to t ę p a k i i ścierwojady .Łatwo rozliczać emerytów ,rencistów. Głąby i chamstwo.

    Odpowiedz
  • win-cent(2013-06-05 08:58) Zgłoś naruszenie 00

    Ciekawe, jak drobny sklepikarz występuje o zwrot VAT z tytułu zakupu kasy fiskalnej to od razu ma kontrolę, lub czynności sprawdzające- a chodzi o 700 zł. A jak oszust występuje o 1 000 000 zwrotu to urząd wypłaca bez mrugnięcia okiem, a potem podnosi krzyk "łapać złodzieja".
    Bez "pomocy" z wewnątrz nie byłoby takiej skali oszustw.

    Odpowiedz
  • bogo(2013-06-08 09:17) Zgłoś naruszenie 00

    mmmmmm

    jest tylko jedna mała różnica. w usa jesteś w stanie się wybronić jak cię wsadzą, a w pl pójdą siedzieć mali i możliwe że nieświadomi swoich błędów, a grube ryby dalej będą graść

    Odpowiedz
  • siepacz(2013-06-07 00:21) Zgłoś naruszenie 01

    TEMIDA przeczytaj teraz to co napisałeś... i zadaj sobie pytanie: kto wypisuje takie głupoty?

    Odpowiedz
  • księgowa(2013-06-11 10:14) Zgłoś naruszenie 01

    Odkryli Amerykę z odwrotnym obciążeniem VAT! A przecież tak działał poprzednik VAT-u, czyli podatek obrotowy. Nabywca w cenie towaru miał zawarty podatek obrotowy (sprzedawcy) i to nabywca go płacił. I nie było żadnych zwrotów i wyłudzen i komu to przeszkadzało?

    Odpowiedz
  • j.p.(2014-03-10 22:55) Zgłoś naruszenie 00

    Oszuści działają w różnoraki sposób, celem ich jest osiągnięcie dóbr materialnych, nieważne z jakiego źródła. Jak powszechnie wiadomo, Agnieszka Peikert to oszustka z Wrocławia, prawomocnie skazana z art. 286 KK. Bardzo podobne metody działania stosuje Monika Szremska, oszustka posługująca się manipulacją w celu wyłudzenia korzyści materialnych. Poniżej opis jednej z ofiar oszustki Moniki Szremskiej.

    Działalność Moniki Szremskiej polega na wyłudzaniu od znajomych osób dużych sum pieniędzy. Wykorzystując więzi przyjaźni i osobistego zaufania, Monika Szremska dokonała na moją szkodę oszustwa w celu wyłudzenia (art. 286 KK) na łączną sumę 15 tys. PLN. Poszkodowanych jest więcej osób, a w sprawie prowadzone jest postępowanie.

    Schemat działania we wszystkich przypadkach jest podobny. Monika Szremska zdobywa zaufanie znajomej osoby i opowiada jej o swoich rzekomych problemach, m.in. o niezawinionych długach, utracie ciąży, groźnych powikłaniach, a nawet o śmiertelnej chorobie. Wszystkie informacje okazują się całkowicie nieprawdziwe, zmyślone jedynie w celu wyłudzenia środków materialnych. Monika Szremska zawsze w takich przypadkach sugeruje, że uratowałaby ją każda pomoc finansowa. Potrafi korzystać z technik psychomanipulacji, bardzo szybko udaje jej się stworzyć pomost pomiędzy swoimi zmyślonymi problemami a dobrą wolą pomocy ze strony ofiary. Niestety, jest w tych działaniach bardzo przekonująca. Oszukanych jest kilka osób.

    Oszustka Monika Szremska pochodzi z miejscowości Dąbrówka Łubniańska (opolskie), jej rodzina posiada ośrodek wypoczynkowy w Turawie. Działała na terenie Opola, obecnie przebywa w Holandii. Bardzo możliwe, że zmieniła otoczenie i nadal próbuje działać na szkodę innych osób.

    Odpowiedz
  • Krakowiak(2013-12-14 11:19) Zgłoś naruszenie 00

    Likwidując VAT zlikwidujemy wyłudzanie VAT'u.

    Odpowiedz
  • jojo(2013-06-10 08:09) Zgłoś naruszenie 00

    Przestępcy = bizensmeni powiązani z politykami i urzędnikami doskonale znającymi luki w systemie;
    Bezradność fiskusa = przymykamy oko na kolegów (patrz wyżej)

    Odpowiedz
  • obywatel(2013-06-08 19:26) Zgłoś naruszenie 00

    pewnie, że grube ryby nie pójdą siedziec
    po co się grac za grubych
    to praco- i czasochłonne, a tak to się dojedzie maluczkich i będzie OK
    nie będą sie umieli obronic

    Odpowiedz
  • ziggy(2013-06-07 15:06) Zgłoś naruszenie 00

    A już najnajlepszym rozwiązaniem będzie, gdy w każdej firmie będzie utrzymywany urzędnik skarbowy, który będzie patrzył na ręce księgowego.

    Odpowiedz
  • skarbona(2013-06-05 10:18) Zgłoś naruszenie 00

    A kto rozwalił skarbówkę? Ja?
    A kto zablokował podwyżki nawet o wskaźnik inflacji, powodując, że najlepsi odchodzą?
    A kto pisze złośliwe, niesprawdzone artykuły na temat urzędników?
    Ja czy pan Radwan?

    Odpowiedz
  • TEMIDA(2013-06-07 06:09) Zgłoś naruszenie 00

    postępowanie o którym mowa w powyższym artykule dotyczy odpowiedzialności firmanta za zobowiązania firmowanego

    autor artykuły nie wie o czym pisze więc pisze bzdury

    jeśli UKS ustali firmowanego to UKS wydaje decyję określającą na firmowanego, a nie US
    dopiero jak firmowany nie ureguluje zobowiązania można ustali odpowiedzialnośc firmanta za to zobowiązanie
    ale i tak pierwotna decyzja jest po stranie UKS, które ponosiło koszty

    Odpowiedz
  • TEMIDA(2013-06-06 20:23) Zgłoś naruszenie 00

    kto wypisuje takie głupoty
    jesli UKS ustali firmowanego to wydaje na niego decyzje okreslającą i on odpowida
    jeśli nie zpałaci dodatkowo US może obciążyc firmanta
    UKS nie chcą ustalac firmowanych bo i po co to dodatkowy problem, a tak przywalą piękne duze zobowiązanie firmantowi i mają wyniki
    dodatkowo fiormanci często się nie odwołują, więc problem się zamyka, a wyniki są piękne

    UKS jak wszystkie urzędy graja je3dynie na statystykę

    Odpowiedz
  • ksiądz proboszcz(2013-06-06 18:08) Zgłoś naruszenie 00

    do mmmmmmmm, walnąłeś jak łysy warkoczami o ścianę

    Odpowiedz
  • guziczek(2013-06-07 06:04) Zgłoś naruszenie 00

    napisał lub napisała samą prawdę siepaczek
    a tobie o co biega?

    Odpowiedz
  • mmmmmm(2013-06-06 09:42) Zgłoś naruszenie 00

    zrobcie 20- 25 lat puchy za wyudzenia vat jak w U.S.A...to problem szybko zniknie:)pomyslcie czasami ze przymus wymusza reakcje..czesto oczekiwana.

    Odpowiedz
  • yaro_z_pl(2013-06-05 21:50) Zgłoś naruszenie 00

    Bylejakość kosztuje, ale nasz minister finansów jeszcze tego nie zrozumiał... coś mi się wydaję, że to będzie bardzo kosztowna lekcja.

    Odpowiedz