Odsetki od oszczędności bez podatku
Ze zwolnienia skorzysta osoba, która będzie zbierała pieniądze na zakup domu lub mieszkania
W nowej wersji projektu nowelizacji ustawy o CIT (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 74, poz. 397 z późn. zm.) i PIT (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) z 14 maja wynika, że resort finansów chce zrezygnować z podatku od odsetek, czyli tzw. podatku Belki, od oszczędności gromadzonych na cele mieszkaniowe.
Nie tylko w Polsce
W związku z tym w ustawie o PIT pojawią się art. 21 ust. 1 pkt 138 oraz ust. 34–38. Warunkiem skorzystania ze zwolnienia będzie m.in. zawarcie umowy rachunku bankowego na czas oznaczony, jednak nie krótszy niż pięć lat, a także późniejsze przekazanie na wskazany w niej cel mieszkaniowy całości zgromadzonych oszczędności. Resort zapewnia, że zwolnienie znajdzie zastosowanie również w przypadku zmiany, odnowienia lub przedłużenia umowy, jeżeli nadal będą spełnione jego warunki.
Jakie cele mieszkaniowe ustawodawca ma na myśli?
Chodzi o nabycie budynku mieszkalnego, jego części (udziału w nim), lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, a także związanych z nimi gruntów i praw użytkowania wieczystego. Resort nie pominął też spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu i prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej.
Z ulgi będą mogły skorzystać też osoby, gdy cel mieszkaniowy położony jest w pozostałych krajach Unii Europejskiej lub państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo znajduje się w Konfederacji Szwajcarskiej.
Cashback z ryczałtem
To nie wszystkie modyfikacje w porównaniu z projektem nowelizacji ustaw o PIT i CIT z lutego tego roku. Ministerstwo Finansów zaproponowało zmianę opodatkowania środków otrzymywanych z tytułu dołączonej do rachunku bankowego usługi cashback (zwrot określonego procenta wartości transakcji w przypadku, gdy płaci się kartą). Mają one być opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym – 19 proc. (a nie jak jest teraz według skali). Obecnie banki są zobowiązane do wystawiania PIT-8C, a podatnik powinien wykazywać te przychody w zeznaniu podatkowym (przy czym ma obowiązek to robić niezależnie od tego, czy bank przekazuje mu PIT-8C, z czym bywają problemy). Po zmianie tylko bank byłyby zobowiązany do sporządzenia rocznej deklaracji PIT-8AR.
Lokaty bez firmy
Kolejna zmiana dotyczy odsetek od lokat tworzonych na rachunkach związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą osoby fizycznej. Po nowelizacji ma już nie być wątpliwości, że stanowią one przychód z kapitałów pieniężnych, od którego bank jako płatnik ma obowiązek pobrać zryczałtowany podatek dochodowy według stawki 19 proc.
Ponadto resort zrezygnował z doprecyzowania art. 16 ust. 1 pkt 39 ustawy o CIT i art. 23 ust. 1 pkt 34 ustawy o PIT. Chodzi o to, że obecne przepisy są tak skonstruowane, iż zgodnie z wyrokami sądów administracyjnych umożliwiają zaliczanie do kosztów podatkowych strat z tytułu odpłatnego zbycia wierzytelności łącznie z należnym VAT. W poprzedniej wersji projektu resort chciał tak sformułować przepisy, aby sprzedając ze stratą wierzytelność i zaliczając ją do kosztów podatkowych, podatnicy musieli brać pod uwagę kwotę netto, bez VAT.
Kiedy potrącenie
Podobnie jest z art. 15 ust. 4e ustawy o CIT i art. 22 ust. 5d ustawy o PIT, które regulują moment zaliczania kosztów pośrednich (nie da się ich przypisać do konkretnych przychodów) do kosztów podatkowych. Resort planował doprecyzowanie przepisów, aby jasno wskazywały, że wydatek musi być najpierw ujęty w księgach (na koncie „kosztowym”), aby mógł być zaliczony do kosztów podatkowych.
Obecnie nie jest to jasne, ale w większości orzeczeń sądy administracyjne stwierdzają, że za dzień poniesienia kosztu podatkowego należy uważać dzień ujęcia wydatku w księgach, ale niekoniecznie na koncie „kosztowym”. Obecna wersja projektu nie przewiduje zmian w tym zakresie.