Podatek liniowy jest bardziej sprawiedliwy niż skala progresywna

autor: Łukasz Zalewski31.12.2012, 07:00; Aktualizacja: 31.12.2012, 08:11
Podatki

Podatkiźródło: ShutterStock

Wprowadzenie we Francji w ostatnim czasie 75-proc. stawki dla podatników zarabiających powyżej 1 mln euro rocznie spowodowało, że najbogatsi Francuzi zaczęli rezygnować z obywatelstwa i przyjmują obywatelstwo belgijskie. Na taki ruch zdecydował się m.in. światowej sławy aktor Gerard Depardieu, co odbiło się głośnym echem na świecie.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

  • Dorota(2014-02-22 17:57) Zgłoś naruszenie 10

    Nikt nie pyta dlaczego ten przedsiebiorca zarabia wiecej. A moze spedzal wiecej czasu ksztalcac siebie samego? Inwestowal w swoja wiedze? Poswiecil rodzine? Pracuje 16-18 godzin dziennie? Nikto nikomu nie broni byc ambitnym i doskonalic samego siebie? Najlatwiej jest narzekac i zganiac wine na innych. Nie widziec, ze moje wlasne lenistwo jest temy winne. Ja od dziecka chcialam do czegos dojsc. Pracowalam ciezko na studiach, w miedzyczasie robilam dodatkowe kursy, szkolenia, potem studia podyplomowe. A dodatkowo pracowalam od 15-tego roku zycia w kazdej wolnej chwili, zeby nie obciazac rodzicow za bardzo wydatkami. No i jaki jest rezultat - mam wlasna dobrze prosperujaca firme, pracuje bardzo ciezko. I - nie narzekam. Ale wszystko co mam zawdzieczam wylacznie sobie, a nie pomocom finansowym w formie nizszych podatkow. Bo podatkow place akurat najwiecej - i tez nie rozmumie dlaczego. Dlaczego ja mam pokrywac koszty osob, ktore byly/sa po prostu leniwe i wola narzekac niz cos zrobic ze swoim zyciem.

    Odpowiedz
  • Bert(2012-12-31 22:44) Zgłoś naruszenie 00

    Co za odkrywczy tytuł !!! No to zaprezentujmy dowód na prawdziwość tytułowej tezy. Pracownik zarobił rocznie 18.000 (1500 miesięcznie). Zapłacił 10% podatku czyli 1800 zł ( 150 miesięcznie ) Te 150 zł miesięcznie oznaczało, że nie wykupił sobie leku w aptece,a dziecko nie pojechało na szkolną wycieczkę. Pracodawca Pracownika zarobił 360.000 (30.000 miesięcznie). Zapłacił 10% podatku czyli 36.000 zł (3.000 miesięcznie). Te 3.000 zł miesięcznie oznaczało, że nie kupił kochance złotego naszyjnika tylko bransoletkę. I to jest sprawiedliwe - co należało udowodnić.

    Odpowiedz
  • do Bert(2013-01-01 21:44) Zgłoś naruszenie 00

    Czy jak kupujesz w sklepie chleb, to za tę samą kwotę pieniędzy dostajesz od sprzedawcy inną ilosć bochenków niż inny kupujący ? Nie ? No to zastanów się, czego ten pracodawca dostaje więcej od Państwa za to, że zapłacił DWUDZIESTOKROTNIE więcej ! Czy po innych, 20-krotnie lepszych chodnikach chodzi ? A moze jego dzieci w szkole uczone są 20-krotnie lepiej ? A może do lekarza jest 20-krotnie wcześniej przyjęty ? Czekam na konkrety a nie na demagogię !

    Odpowiedz
  • Tommi(2013-01-02 06:15) Zgłoś naruszenie 00

    Pojęcie "sprawiedliwy" jak widać zależy od... zarobków :-) Biedniejszy rozumuje: podatek progresywny weźmie więcej od bogatych a to wróci do mnie w postaci zapomogi. Bogaty kalkuluje: od państwa jak najwięcej, dla państwa - jak najmniej.

    Odpowiedz
  • Jacek(2013-01-02 11:10) Zgłoś naruszenie 00

    Toż to czysty komunizm!!! cyt."Józef Banach przekonuje, że tylko stawka liniowa w PIT może być rozpatrywana jako sprawiedliwa w klasycznym ujęciu sprawiedliwości, czyli przykładaniu tej samej miary do każdego człowieka."
    Widać J.Banach nie słyszał o teorii sprawiedliwości J.Rawls'a która obecnie jest jedyną akceptowalną doktryną sprawiedliwości.
    A 75 % we Francji to po prostu brak myślenia rządzących. Najlepsze rezultaty dała by stawka progresywna od 1% dla biednych (niech gadają, że oni też płacą podatek) do 50 % po przekroczeniu trzykrotności średniej krajowej. I przy takiej skali PIT, życzę wszystkim żeby mogli płacić ten najwyższy podatek...

    Odpowiedz
  • exa(2013-01-02 20:11) Zgłoś naruszenie 00

    Wystarczy podnieść kwotę wolną od podatku do powiedzmy 10 000 rocznie i zrobić podatek liniowy 10% dla wszystkich absolutnie wszystkich ! , żadnych ulg i świętych krów tj rolników i innych, ale ci obłudni psl-owcy i Rostowski dotego nie dopuszczą, po pierwsze nie uderzą w swoje koryto, po drugie - o wiele łatwiej gnębić ludzi którzy ciężko pracują i nie mają przekupnego lobby typu LEWIATAN.

    Odpowiedz
  • XXX(2014-01-06 01:18) Zgłoś naruszenie 00

    jakby dać zachłannemu osobnikowi w rządzie średnią krajową to by w życiu nie przeżył miesiąca...
    To bez różnicy jaki będzie ten podatek i tak sytuacja finansowa nie będzie lepsza.
    Potrzeba innego systemu niż jest obecnie wszędzie...
    10% podatku dla wszystkich (by finansować podstawowe potrzeby obywateli- by każdy mógł mieć równy start w życiu, a resztę niech ustala sam rynek), krajowa wypłata dla rządu

    Odpowiedz
  • K.K.(2013-01-02 08:21) Zgłoś naruszenie 01

    Do Bert

    A czemu ten pracownik zarabia tak mało? Czy ktoś mu broni zarobić więcej?

    Odpowiedz