Kurator ustanowiony przez sąd do powołania organów w spółce nie może odebrać upoważnienia do przeprowadzenia kontroli podatkowej, a tym samym kontrola nie może się rozpocząć. Jeżeli spółka nie ma organów uprawnionych do jej reprezentowania, urzędnicy powinni wystąpić do sądu o ustanowienie kuratora dla postępowania podatkowego.
Organ podatkowy, który zamierza skontrolować firmę, musi dostarczyć osobie uprawnionej do jej reprezentowania zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli. Następnie urzędnicy są zobowiązani okazać upoważnienie do przeprowadzenia kontroli oraz legitymacje służbowe.
W przypadku spółek, na przykład tych w likwidacji, zdarza się, że nie istnieją żadne organy właściwe do reprezentowania i prowadzenia spraw przedsiębiorstwa. W takiej sytuacji sąd ustanawia dla nich kuratora zgodnie z art. 42 kodeksu cywilnego. Ma on doprowadzić do likwidacji osoby prawnej bądź też do umożliwienia jej, poprzez powołanie właściwych organów, podjęcia samodzielnego, prawidłowego działania.
– Jednak taki kurator nie jest uprawniony do reprezentowania osoby prawnej w postępowaniach sądowych, administracyjnych czy podatkowych, a więc nie może odebrać dokumentów od urzędu skarbowego ani podejmować żadnych działań – zauważa Paweł Włodarczyk, doradca podatkowy w Kancelarii Kozłowski Śmigielska i Wspólnicy. W takim przypadku urzędnicy, którzy chcą przeprowadzić kontrolę, powinni niezbędne zawiadomienia i upoważnienia dostarczyć prokurentowi samoistnemu.
– Prokura jest to pełnomocnictwo, które obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Jeżeli ma charakter samoistny, prokurent może samodzielnie reprezentować spółkę i ustanawiać dla niej pełnomocników – podkreśla ekspert.
Jednak jeżeli spółka nie ustanowiła prokurenta, organ podatkowy powinien wystąpić do sądu o ustanowienia kuratora do prowadzenia postępowania na podstawie art. 138 par. 3 Ordynacji podatkowej.