VAT: W przyszłym roku kawa będzie droższa o 15 proc.

autor: Patrycja Otto18.09.2012, 07:03; Aktualizacja: 18.09.2012, 07:59
Kawa

Kawaźródło: ShutterStock

Od przyszłego roku za kawę w kawiarni, restauracji, barze czy na stacji paliw trzeba będzie zapłacić nawet o 15 proc. więcej.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

  • fsvvx(2013-02-07 22:36) Zgłoś naruszenie 00

    w Polsce ceny w kawiarniach to kradzież

    we Włoszech espresso kosztuje od 40c do 70c
    a u nas min 5zł

    Odpowiedz
  • Popraw(2012-09-24 18:13) Zgłoś naruszenie 00

    I tak moi drodzy znów zapłacą za wszystkie fanaberie ustawowe klienci i będzie to minimum 15%, a nie jak piszą na łąmach gazety "nawet 15%", a sytuacja o tyle kuriozalna, że w świetle nowego prawa napój o zdecydowanej większości mleka (od 200-350zl) z dodatkeim małego (30ml) espresso nazwiemy dumnie kawą! to tak, jakby tratwę nazwać w świetle zmienionych przepisów statkiem - bo też pływa...
    ciekawe, ile jeszcze takich naciąganych do granic absurdu ustaw "łykniemy" w narodzie...?!?

    Odpowiedz
  • tola(2012-09-19 14:47) Zgłoś naruszenie 00

    przepraszam, że głosowałam na obecny rząd, proszę obalcie ten rząd

    Odpowiedz
  • Umiarkowany sceptyk(2012-09-18 18:17) Zgłoś naruszenie 00

    Moi Drodzy odróżniajcie pojęcie 'procenta' od wyrażenia 'punkt procentowy'. http://pl.wikipedia.org/wiki/Punkt_procentowy

    Odpowiedz
  • hitaczi(2012-09-18 18:14) Zgłoś naruszenie 00

    I bardzo dobrze! Rząd potrzebuje pieniędzy na wykarmienie hordy niepotrzebnych urzędników - podnieść VAT na wszystko!

    Odpowiedz
  • Rysiek(2012-09-18 17:21) Zgłoś naruszenie 00

    Bardzo dobrze rządzi Tusk z P. O.
    Chcieliście, to macie. To są początki podwyżek. Na szczęście rządy złodziei i oszustów tylko do 29 września.

    Odpowiedz
  • Ciekawa(2012-09-18 12:14) Zgłoś naruszenie 00

    A ja nie widzę uzasadnienia dlaczego aktualnie normalna kawa czy herbata ma 23%, a kawy typu cappuccino, latte czy macchiato czy herbaty ziołowa lub owocowa mają 8%. Uważam, że dobrze, że wreszcie będzie jedna stawka VAT na wszystkie kawy i herbaty.

    Do wszystkich oburzonych: czy na pewno jesteście miłośnikami cappuccino, latte itp. czy małej czarnej, której stawka VAT nie ulegnie zmianie?
    Powtarzam: STAWKA VAT MAŁEJ CZARNEJ NIE ULEGNIE ZMIANIE.

    Odpowiedz
  • zac(2012-09-18 11:17) Zgłoś naruszenie 00

    13,89 % a 15%, to rzeczywiście olbrzymia różnica, dzięki której jednak nie zrezygnuję z małej czarnej (sic!)

    Odpowiedz
  • Mark(2012-09-18 10:00) Zgłoś naruszenie 00

    Nie będziemy pić Bida w kraju aż piszczy zapomnij o kawie ,woda jest w kranie ( narazie)

    Odpowiedz
  • KaeMPe(2012-09-18 09:52) Zgłoś naruszenie 00

    Proponuję wysłać autora artykułu na korepetycje z matematyki. Wzrost stawki VAT na kawę z 8 na 23 nie oznacza wzrostu ceny o 15%.
    Przykład: kawa kosztuje 10zł + VAT 8% (czyli 0,80zł) = 10,80. Po podwyżce VATu będzie 10zł + VAT 23% (2,30zł) = 12,30zł, a więc wzrost o 1,50zł, czyli o ok. 13,89%. Przy stosunkowo niewielkich kosztach bezpośrednio związanych z przygotowaniem kawy (szczególnie w porównaniu z marżą) taka podwyżka będzie raczej niewielka.

    Odpowiedz
  • Vert(2012-09-18 09:30) Zgłoś naruszenie 00

    1. kawa na rynkach tanieje -30% w ciągu roku licząc w USD
    2. koszt samej kawy + dodatków w usłudze kawowej jaką płaci konsument w lokalu to 10%
    3. cena usługi kawowej zostanie obłożona 23% VAT zamiast obecnych 8% to cena brutto wzrośnie o 13,9% (a nie 15% jak policzyli w artykule)
    4. ceny usługi kawowej w Polsce są wyższe niż we Włoszech, Hiszpanii, itd.

    Powodzenia w dalszym podnoszeniu cen o 15%...
    Więcej osób będzie pić aromatyczne espresso z dobrej arabiki z własnego ekspresu w domu.

    Odpowiedz
  • Zolza(2012-09-18 09:24) Zgłoś naruszenie 00

    Narod wroci do plujki z PRLowskej kawy INKI... A ptem przyjdzie Olek na Premiera, Bolek na Prezydenta i bedzie krajowy szlagier Naprzod do Przeszlosci

    Odpowiedz
  • nk(2012-09-18 07:40) Zgłoś naruszenie 00

    a od kiedy to kawa jest tania? Za glupia małą filiżanke płaci soe 8-12 zł.
    Lepiej wypic w domu.
    Ale faktem jest ze złodzieje z PO beszczelnie szukają kasy dla siebie wszędzie.

    Odpowiedz