Podatniczka prowadzi poradnię żywieniowo-dietetyczną (PKD 86.90.E). Jej praca polega na konsultacjach oraz układaniu diet dla osób zgłaszających się z konkretnymi problemami. Do poradni zgłaszają się osoby z różnymi chorobami, które są wynikiem nieprawidłowego żywienia. Podatniczka jest osobą uprawnioną do udzielania świadczeń zdrowotnych oraz posiada fachowe kwalifikacje do ich udzielania. Nie wie jednak, czy świadczone przez nią usługi są zwolnione z VAT.
Według Izby Skarbowej w Łodzi są zwolnione. Urzędnicy powołali się na art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zgodnie z którym zwolnieniu podlegają usługi w zakresie opieki medycznej służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów: lekarza i lekarza dentysty, pielęgniarki i położnej, medycznych (o których mowa w ustawie o działalności leczniczej), psychologa.
Zatem usługi świadczone przez podatniczkę będą zwolnione z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT, pod warunkiem że będą służyły wyłącznie profilaktyce, zachowaniu, poprawie zdrowia pacjentów, jak również wykonywane będą w ramach wykonywania zawodu medycznego, a więc przez osobę, która legitymuje się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie.
Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 9 maja 2012 r. (nr IPTPP1/443-149/12-4/MS).