Do końca miesiąca osoby fizyczne mają czas na złożenie PIT fiskusowi. Jednak ci podatnicy, którzy prowadzą księgi rachunkowe, muszą dołączyć do niego sprawozdanie finansowe.
Ireneusz Czapski, menedżer w dziale audytu w Baker Tilly Poland, przypomina, że deklarację roczną podatnik już od paru lat może z powodzeniem złożyć w wersji elektronicznej. Nie ma jednak możliwości dołączenia dodatkowego załącznika w formie rocznego raportu. Tu podatnikom może przyjść z pomocą ustawa 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz.U. nr 64, poz. 565 z późn. zm.). Reguluje ona kwestie doręczenia różnego rodzaju dokumentów w formie elektronicznej organom administracji publicznej. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało tzw. elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej (e-PUAP), za pomocą której można kontaktować się np. z urzędem skarbowym.
– Podatnik, który posiada podpis elektroniczny, mógłby pokusić się o złożenie elektronicznie podpisanego sprawozdania przez tę Platformę – twierdzi nasz rozmówca.
Przepisy tego nie zabraniają. Jednak podatnik, który będzie chciał skorzystać z tej możliwości, natknie się na dosyć trywialny problem – z ponad 400 wzorów dokumentów, formularzy i pism na Platformie nie można znaleźć takiego, za pomocą którego można by wysłać sprawozdanie finansowe. Oczywiście są tzw. formularze ogólne, pod które można by spróbować podpiąć sprawozdanie finansowe, tylko pytanie, co na to urzędnicy skarbowi, którzy mają bardzo formalistyczne podejście. Z tego powodu – zdaniem Ireneusza Czapskiego – podatnicy w tym roku powinni sprawozdanie finansowe wysłać do urzędu skarbowego tradycyjnie.