Ministerstwo Finansów nie pracuje nad interpretacją ogólną w zakresie opodatkowania VAT usług pro bono.
– Nie planujemy wydawania takiej interpretacji. Pogłębimy jednak opublikowane na naszych stronach w czerwcu 2011 roku wyjaśnienia w tym zakresie – dodaje w rozmowie z DGP Tomasz Tratkiewicz, dyrektor departamentu podatku od towarów i usług w Ministerstwie Finansów.
Nasz rozmówca wyjaśnia, że w przygotowywanej informacji MF wskaże postępowanie w różnych scenariuszach. Sprawa reklamy usług prawniczych nie jest tu najważniejsza.
– Chodzi o wskazanie m.in. tego, że jeśli prawnik jednoosobowo świadczy usługi pro bono, nie ma mowy o VAT. Chyba że dla tej darmowej usługi zakupił np. ekspertyzę prawną od kolegi. W praktyce raczej się to jednak nie zdarza – tłumaczy Tomasz Tratkiewicz.
Kluczowe będzie wyjaśnienie kilku definicji i rozumienia zasad opodatkowania VAT. Wyjaśnienia resortu pojawią się jeszcze w tym tygodniu.
Przypomnijmy, że w ocenie między innymi Krajowej Rady Radców Prawnych (KRRP) z obecnego stanowiska fiskusa wynika, że prawnicy powinni osobom, które korzystają z darmowych porad prawnych, wystawiać fakturę. Powinni też odprowadzać VAT od tej usługi. KRRP uważa, że to nieporozumienie. Resort finansów z kolei jest przekonany, że to niezrozumienie kwestii związanych z usługami pro bono prowadzi do nieporozumień. Środowisko prawnicze żąda interpretacji ogólnej ministra finansów bądź zmiany przepisów.