Brak opodatkowania VAT posiłków wydawanych kontrahentom w celach ściśle związanych z działalnością potwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE.
Do naszej redakcji napływają pytania czytelników, kiedy od poczęstunku w firmie przedsiębiorca powinien naliczać VAT. Problem pojawił się po ostatniej interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (nr ILPP2/443-170/08/12-S/MR), z której wynikało, że prezenty dla klientów i kontrahentów nie podlegają VAT. Tyle tylko, że interpretacja dotyczyła regulacji sprzed zmiany ustawy o VAT. Teraz może być nieco inaczej.
W przypadku zwyczajowego poczęstunku w trakcie spotkania w siedzibie przedsiębiorstwa, kiedy przed przystąpieniem do rozmów biznesowych proponujemy kontrahentowi kawę, herbatę lub chłodny napój, ewentualnie częstujemy np. ciastkiem, wydaje się, że jest to zwykły przejaw dobrego wychowania, który trudno rozpatrywać w kategoriach odrębnej czynności z perspektywy VAT (zwłaszcza gdy spotkanie odbywa się np. w ramach usługi świadczonej dla tego kontrahenta).
– Nawet jednak, jeśli uznać, że taka czynność ma miejsce, np. w przypadku bardziej wystawnego poczęstunku, należy ją zaklasyfikować jako nieodpłatne świadczenie usług na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, które nie podlega opodatkowaniu VAT – ocenia Marek Wojda, doradca podatkowy w Baker & McKenzie.
Ekspert dodaje, że w praktyce można się też spotkać z poglądem, że mamy wówczas do czynienia ze zużyciem towarów (generalnie spełniającym kryteria dostawy towarów), jednak również nieopodatkowanym, gdyż przepisy o opodatkowaniu VAT nieodpłatnych dostaw towarów wskazują na zużycie wyłącznie w kontekście potrzeb osobistych podatnika, jego pracowników itp. (lecz nie kontrahentów).
– Wydaje się, że nie jest to pogląd uzasadniony, gdyż trudno mówić, że dochodzi wówczas do przeniesienia prawa do dysponowania towarem jak właściciel – tłumaczy Marek Wojda.
Jego zdaniem, normą jest, że poczęstunek, najczęściej odpowiednio podany przez gospodarza, jest spożywany w trakcie spotkania, a kontrahenci nie wynoszą ze spotkania w kieszeniach wody mineralnej czy ciastek.
– Dopóki wszystkie poglądy prowadzą do wspólnego wniosku (brak opodatkowania VAT), mniej istotne jest rozstrzyganie, który jest najbardziej prawidłowy – podkreśla nasz rozmówca.
Brak opodatkowania VAT posiłków wydawanych kontrahentom w celach ściśle związanych z działalnością potwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie C-371/07 Danfoss i AstraZeneca.