Polska może wprowadzić podatek od wydobycia gazu łupkowego poczynając od 2015 roku – powiedział przedstawiciel rządu, na którego powołała się agencja Reuters.

„Komercyjne wydobycie może być możliwe w 2015 roku, toteż wstępnie możemy przyjąć ten termin, jako początek obowiązywania podatku” – cytuje Reuters wiceministra finansów Macieja Grabowskiego, który dodał, że chodzi o stworzenie przewidywalnego klimatu dla inwestorów.

Polska wydała już ponad 100 zezwoleń na wydobycie gazu łupkowego, w tym dla takich gigantów jak Chevron i Exxon Mobil. Amerykańska agencja energetyczna szacuje, że w naszym kraju znajdują się największe złoża gazu niekonwencjonalnego w Europie, sięgające 5,3 bln metrów sześciennych.

Polska ma zacząć wydobycie gazu łupkow już w 2014 r.

Reuters podkreśla, że rząd premiera Donalda Tuska chce, aby wydobycie gazu łupkowego rozpoczęło się już w 2014 roku i zobowiązał kilka firm kontrolowanych przez państwo do inwestowania w eksplorację jako cel priorytetowy.

W styczniu PGNiG zadeklarowało gotowość współpracy z KGHM i firmami energetycznymi PGE i Turon w kwestii wydobycia gazu łupkowego. Pod koniec stycznia Exxon poinformował, że w jego dwóch polskich odwiertach nie stwierdzono takich ilości gazu, które uzasadniałyby przemysłową eksplorację. Rosyjski Gazprom, który jest największym dostawcą gazu do Europy, szybko skomentował ten komunikat twierdząc, że europejski gaz łupkowy jest „iluzją”.