Od początku roku pracodawcy przesłali 1,9 mln e-deklaracji PIT-11. Niewiele brakuje do rekordu z ubiegłego roku, kiedy w ten sposób złożyli ponad 2 mln formularzy.
System elektroniczny przyjmuje dziennie nawet 140 tys. e-deklaracji PIT-11 – wynika z danych, które przekazał nam resort finansów. W sumie od początku roku do 19 lutego płatnicy przesłali do fiskusa niewiele mniej formularzy niż w roku poprzednim. Do końca lutego, czyli do końca okresu przesyłania PIT-11, zostało jeszcze parę dni. Trudno jednak określić, jaka część przedsiębiorców (płatników) przesyła informację PIT-11 przez internet, a ilu z nich korzysta dalej z formy papierowej. Z danych GUS wynika, że w 2010 r. działalność gospodarczą prowadziło w Polsce 1,716 mln przedsiębiorstw o liczbie pracujących do 9 osób. W 2009 r. było natomiast ponad 13,7 osób pracujących. Danych o liczbie płatników nie publikuje również Ministerstwo Finansów.
Firmy mają w praktyce dwie możliwości wysłania e-PIT-11. Mogą wysłać formularz interaktywny. Ta metoda jest przeznaczona wyłącznie dla podmiotów, które zatrudniają 1– 2 osoby. Ernest Frankowski, doradca podatkowy i starszy menedżer Deloitte, przyznaje, że na masowe wysyłanie informacji do fiskusa pozwalają natomiast niektóre programy finansowo-księgowe oraz specjalne aplikacje. Przedsiębiorca nie musi podpisywać każdej informacji oddzielnie, może je wysyłać partiami. Zobowiązany jest natomiast stosować podpis elektroniczny z kwalifikowanym certyfikatem.