Pracodawca rozwiązał umowę o pracę z naruszeniem kodeksu pracy. Podatniczka przed sądem wygrała prawo do odprawy. Były szef wypłacił jej ponad 6 tys. zł. Według podatniczki ta kwota jest nieopodatkowana, ze względu na to, że przyznał ją sąd.
Z takim stanowiskiem nie zgadza się dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi. Urzędnicy przypomnieli, że zwolnieniu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.) mogą podlegać odszkodowania, co do których wprost w przepisie ustalona została wysokość lub zasady ustalania tej wysokości. Przepisy o naprawieniu szkody nie zawierają takich regulacji, co jest równoznaczne z tym, że wypłacone na tej podstawie odszkodowanie nie korzysta ze zwolnienia.
Dyrektor izby zwrócił tez uwagę na art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o PIT, zgodnie z którym wolne od podatku dochodowego są inne odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej, do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań:
● otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,
● dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.
Odprawa z tytułu rozwiązania stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracownika nie jest zwolniona od podatku. Stanowi ona przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu łącznie z pozostałymi dochodami osiągniętymi w roku podatkowym według skali podatkowej.
Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 26 stycznia 2012 r. (nr IPTPB2/415-763/11-2/AK).