Wysokość podatku od nieruchomości uzależniona jest od wskaźnika inflacji na dany rok. Stawki maksymalne podaje minister finansów i jest to wyznacznik dla samorządów gmin i miast, które samodzielnie ustalają ich wysokość, a wpływy z podatku w całości stanowią ich dochód własny. Z tego też względu jest to w praktyce podatek samorządowy.

Z punktu widzenia państwa dochody płynące z tego tytułu są relatywnie niewielkie, natomiast w lokalnym systemie podatkowym ma on dla odmiany całkiem spore znaczenie. Podatek od nieruchomości często jest traktowany jako narzędzie do pobudzania wzrostu gospodarczego. W takiej sytuacji jest on ograniczany lub pozostaje na tym samym poziomie. W tym roku polscy samorządowcy doszli jednak do wniosku, że ważniejsze jest zwiększenie wpływów do miejskiej lub gminnej kasy, niż dawanie upustów.

- Praktycznie wszystkie największe miasta w Polsce podwyższyły lokalne podatki, większość z nich maksymalnie. Zmianę stawek władze samorządowe tłumaczą inflacją i rosnącymi wydatkami bieżącymi – mówi Grzegorz Kurowski, ekspert portalu RynekPierwotny.com.

Jakie stawki podatków od nieruchomości?

W Warszawie do budżetu miasta z tytułu podatku od nieruchomości ma wpłynąć rekordowa kwota 949 mln zł (na wszystkich podatkach i opłatach lokalnych stolica zarobi 982 mln.) Warszawiacy w 2012 r. za metr kwadratowy mieszkania zapłacą o 3 gr więcej, czyli 70 gr. Stawka za 1 m kw. gruntu to obecnie 43 gr – wzrost o 2 gr. W przypadku lokali i gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej stawka wzrosła odpowiednio: za lokale o 89 gr i wynosi 21 zł 94 gr za m kw., za grunty 4 gr i wynosi 84 gr za m kw. - Władze stolicy podwyższyły podatek do maksymalnego pułapu dopuszczalnego w 2012 r. – mówi Paweł Moszczyński z portalu RynekPierwotny.com.

Podobnie będzie w Łodzi – tu radni również przegłosowali podniesienie stawek o 4,2 proc. Właściciele mieszkań zapłacą 70 groszy za m kw. Natomiast przedsiębiorcy 21 zł 94 gr (wzrost aż o 11,2 proc.), co oznacza że do podatku od budynku firmowego o powierzchni 100 m kw. trzeba będzie w tym roku dołożyć 113 zł.
- W Krakowie stawki podatku, podobnie jak w latach poprzednich, nie osiągną maksymalnego dopuszczalnego poziomu, ale za to podwyżki będą znaczące – uważają eksperci portalu RynekPierwotny.com. W 2012 roku za jeden metr kwadratowy mieszkania krakowianie zapłacą 6 gr więcej niż obecnie, czyli 62 gr. Jeśli ktoś jest przedsiębiorcą, obciążenie z tytułu podatku od nieruchomości wzrośnie z 18 zł 65 gr do 20 zł 62 gr. Opłata za grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej wzrośnie natomiast do 76 gr za m kw.

- Znacznie większe podwyżki podatków czekają niestety mieszkańców Wrocławia – mówi Paweł Moszczyński. - Dotychczas płacili 54 gr za m kw, w tym roku samorządowcy zdecydowali się na podwyższenie stawki do maksymalnego dopuszczalnego pułapu czyli 70 gr za m kw. – dodaje ekspert.

Przedsiębiorcy zapłacą 90 gr więcej czyli 21 zł 94 gr. Za metr kwadratowy gruntu związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej, trzeba będzie zapłacić 0,84 zł (dotychczas 0,76 zł), podatek od gruntu pod budynkami mieszkalnymi podwyższono z 0,40 do 0,43 zł za metr kw.

Identyczne opłaty będą obowiązywały gdańszczan, co oznacza dla nich wzrost opłat o kilka punktów procentowych.

Również w Poznaniu podatek od nieruchomości w 2012 r. urośnie o 4,2 proc., czyli zgodnie z obwieszczeniem ministra finansów. Opłaty wyniosą odpowiednio: dla prywatnych właścicieli mieszkań 70 gr za m kw, a dla osób prowadzących działalność gospodarczą 21 zł 94 gr. Urząd miasta poinformował także, że w bieżącym roku nie będzie obowiązywała preferencyjna, 50-procentowa, stawka podatku za niektóre budynki gospodarcze.

- Szczecin od 10 lat w zakresie podatku od nieruchomości prowadzi politykę polegająca na zmianie stawek o wskaźnik inflacji przy jednoczesnym utrzymaniu ich wysokości na poziomie 95 proc stawek maksymalnych – mówi Grzegorz Kurowski. - W tym roku mieszkańcy zapłacą za m kw. swojego lokalu 67 gr a właściciele firm - 21 zł 57 gr za m kw. – twierdzą eksperci portalu RynekPierwotny.com. Według danych magistratu opłaty wzrosną średnio: za lokal mieszkalny - ok. 2 zł rocznie, za posesję (dom mieszkalny z gruntem) - ok. 15 zł rocznie, dla przedsiębiorców – dla każdych 100 m² powierzchni budynku związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej – 87 zł rocznie. – Podwyżki to sposób na zwiększenie wpływów do budżetu miasta. Dzięki nim z tytułu podatku od nieruchomości wpłynie 185 mln zł. 

Władze Bydgoszczy szacują, że w tym roku dochody miasta z tytułu podatków od nieruchomości zwiększą się o około 14,5 mln zł i wyniosą 193 mln zł. Dodatkowe pieniądze to efekt podwyżek, które w tym wypadku dotkną wyłącznie przedsiębiorców. Stawki za lokale mieszkalne radni pozostawili bez zmian. W górę idą m.in.: podatek od lokalu przeznaczonego na działalność gospodarczą: - z 20 zł 10 gr na 21 zł 10 gr za m kw., związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych – z 4 zł 16 gr na 4 zł 27gr za m kw., pozostałe – z 39 gr na 41gr za m kw.