We wtorek kończy się kolejny okres rozliczania ryczałtu, w tym ryczałtu od przychodów z najmu. Nieco wcześniej, bo w piątek 20 stycznia, minął termin składania oświadczeń o wyborze formy opodatkowania na kolejny rok.
Takiego oświadczenia nie składa się jedynie, gdy płaciliśmy już w jakiejś formie podatek i nie chcemy tego zmieniać. Inaczej mówiąc, gdy ktoś zdecydował się trzy lata temu, że podatek od wynajmowanego mieszkania będzie płacił w formie ryczałtu, kolejnego zgłoszenia nie składa tak długo, jak długo wynajmuje mieszkanie i nie zmienia formy płacenia podatku. Dotyczy to także małżonków.
Z reguły jest tak, że wynajmowane mieszkania stanowią własność małżonków. W takim przypadku, z punktu widzenia przepisów podatkowych, każdy z nich jest podatnikiem od swojej części wspólnego, małżeńskiego majątku. Aby im jednak nieco uprościć życie i by każde z nich nie musiało odrębnie się rozliczać, wprowadzono możliwość złożenia oświadczenia, że podatek za oboje będzie płacić tylko jedno z nich. To duża wygoda. Przez cały rok podatek wpłaca tylko jeden z małżonków. Na koniec roku składa się też tylko jedno zeznanie zamiast dwóch odrębnych. Aby z tego uproszczenia skorzystać, podobnie jak przy wyborze formy płacenia podatku, trzeba o tym poinformować naczelnika urzędu skarbowego. Robi się to w tym samym terminie, w którym dokonuje się wyboru formy opodatkowania.