Każdy, kto chce wziąć pożyczkę na święta, musi pamiętać, że od otrzymanej sumy może być opodatkowany. Spełnienie ustawowych warunków pozwoli na zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych.

Czy pożyczkobiorca rozliczy podatek

Podatnik zastanawia się nad pożyczeniem od znajomej 2 tys. zł na święta. Czy podatek od czynności cywilnoprawnych rozlicza biorący pożyczkę?

Czy rodzina uniknie podatku

Podatniczka chce pożyczyć od rodziców 10 tys. zł. Przed świętami bowiem chce kupić samochód. Czy jest sposób, aby nie zapłacić podatku od pożyczonej kwoty?

Czy cel pożyczki przesądzi o podatku

Fundacja realizuje – w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki – projekt, którego głównym celem jest wyrównanie szans edukacyjnych wiejskich szkół gimnazjalnych przez poszerzenie i uatrakcyjnienie oferty edukacyjnej. Przed świętami gmina udzieliła fundacji pożyczki na realizację programu. Czy odpowiednie przeznaczenie pożyczki pozwoli uniknąć podatku?

Czy ważna jest kwota pożyczki

Mąż córki podatnika chce pożyczyć od niego 8 tys. zł. Postanowił bowiem z okazji świąt zabrać żonę na egzotyczną wycieczkę. Czy aby nie zapłacić podatku od pożyczki, ważna jest kwota przekazywanej sumy?

Czy stawka dla pożyczek to 2 proc.

Podatniczka wzięła pożyczkę. Musi zapłacić podatek. Czy jego stawka wynosi 2 proc. od otrzymanej sumy?

Czy notariusz dopełni obowiązków

Dwie siostry udzieliły kuzynowi pożyczki w wysokości 12 tys. zł. Umowę podpisali u notariusza. Czy on zajmie się obowiązkami podatkowymi?

Czy od każdego aneksu będzie PCC

Podatnik skorzystał z przedświątecznej oferty banku i zaciągnął kredyt na 30 tys. zł. Po tygodniu jednak bank poprosił o podpisanie aneksu w związku ze zmianą przesunięcia terminu spłaty rat. Czy taki aneks spowoduje konieczność rozliczenia podatku?

Czy kwota z zagranicy jest z PCC

Przed świętami podatnik jedzie do Londynu. Chce tam wziąć pożyczkę. Czy taka pożyczka będzie poza zakresem podatku od czynności cywilnoprawnych?

Czy każda umowa jest objęta PCC

Podatnik świadczy usługi pośrednictwa finansowego zwolnione z podatku od towarów i usług. Czy umowa pożyczki z takim podmiotem podlega PCC?

Czy fiskus zastosuje 20-proc. stawkę

Podatniczka została wezwana do urzędu skarbowego w celu wyjaśnienia skąd miała środki na kupno samochodu. Powołała się na pożyczkę, której wcześniej nie opodatkowała. Czy urząd skarbowy może zastosować 20-proc. stawkę podatku?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Czy od świątecznych pożyczek trzeba rozliczyć podatek.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania.